Sreda prinaša epilog skupin E in F. Dan bosta odprli tekmi med Španijo in Slovaško ter Švedsko in Poljsko. Tako Španci kot Poljaki so se znašli v težkem položaju, saj za napredovanje potrebujejo zmago, medtem ko lahko njuni nasprotniki napredujejo že z neodločenim izidom. Nadvse zanimivo bo tudi v "skupini smrti", kjer so odprte še vse možnosti. Madžari bodo proti Nemcem lovili zmago in uvrstitev v izločilne boje, medtem ko bomo med Portugalci in Francozi videli reprizo finala prejšnjega EP. Obe ekipi bodo ciljali na zmago in s tem potrditev prvega mesta v skupini. Poraz je zlasti za Portugalce lahko boleč, saj bi mogoče pomenil celo odhod iz EP.
Slovaška – Španija, 18.00, Š1
V skupini E je pred zadnjim krogom jasno le to, da bo Švedska osvojila najmanj tretje mesto, ki bi lahko zadostovalo za uvrstitev v osmino finala, morda pa tudi ne.
Španija, ki je bila, glede na prikazano v kvalifikacijah in glede na to, da igra vse tekme v domači Sevilli, favorit skupine, je po dveh remijih v precej veliki godlji. Uvrstitev med 16 najboljših ima še vedno v svojih rokah, ne pa tudi končnega prvega mesta. Da bi o svoji usodi La Roja odločala sama, mora premagati Slovaško, ki je na prvem obračunu odpihnila Poljsko (2:1), nato pa izgubila proti Švedski (0:1).
Kalkulacije pravijo, da bi Slovaški za napredovanje moral zadoščati že remi. In verjetno bodo Slovaki pri postavitvi svojega taktičnega načrta izhajali prav iz te predpostavke. Doslej so dokazali, da v obrambi premorejo dovolj kakovosti, hkrati pa so sila spretni in odločni v protinapadih.
Pred nami je torej očitno še ena tekma, na kateri bo (že tretjič na tem prvenstvu) tekmec prepustil posest žoge Španiji, ki pa bo morala s tem kapitalom upravljati bistveno drugače, kot v obračunih s Švedi in Poljaki. V prvi vrsti bo morala zasedba Luisa Enriqueja izkoristiti priložnosti, ki si jih bo priigrala. Doslej je namreč iz približno desetih imenitnih situacij pred vrati tekmeca dosegla le en gol.
Toda na koga bo stavil selektor rdečih, potem ko so mediji doslej ostro kritizirali domala vse njegove izbrance, predvsem pa premalo konkretno igro kolektiva. Morata je namesto treh, štirih zadetkov za zdaj le pri enem. Gerard ni prenesel ogromnih pričakovanj javnosti. Oyarzabal ni pokazal še nič otipljivega. Sarabia je po dveh vstopih s klopi poživil napadalno dinamiko, kaj več pa tudi ne.
Zmaga je španski imperativ. Zdaj ali nikoli. Ta tekma je zanje kot finale. Če ne zmagajo, bodo najbrž klavrno zaključili prvenstvo že po treh tekmah.
Švedska – Poljska, 18.00, Š2
V zadnjem krogu skupinskegega dela tekmovanja letošnjega EP bo za uvrstitev v osmino finalav skupini E še kako zanimivo ter napeto vse do konca. Prav nič še ni dorečenega. Po dveh odigranih tekmah je na vrhu Švedska s štrimi točkami, potem pa sledijo Slovaška (3), Španija (2) in Poljska (1). Vsej je še odprto in vsi se še lahko uvrstijo v izločilne boje. Španci bodo v Sevilli igrali s Slovaško, istočasno pa bo potekal dvoboj v Sankt Peterburgu med Švedsko in Poljsko.
Švedska ima pred tekmo na stadionu Krestovsky bistveno boljše izhodišče od Poljakov. Skandinavci za uvrstitev v osmino finala ne smejo doživeti poraza. V primeru poraza proti Poljski pa bo moštvo selektorja Anderssona ne glede na rezultat na tekmi med Španijo in Slovaško končalo na 3.mestu.
Poljska s kapetanom Robertom Lewandowskim, ki ima eno zadnjih možnosti, da pri 32-letih pride do odmevnega dosežka na velikem tekmovanju, pa bi z zmago v zadnjem krogu prišla do 2. mesta. Če bi se druga tekma v Sevilli končala z remijem, pa bi Poljska lahko osvojila celo 1. mesto v skupini.
Ne glede na vse scenarije, ki se lahko zgodijo v zadnjem krogu v tej izjemno izenačeni skupini, pa je gotovo, da bomo videli zelo razburljivo srečanje in borbo vse do zadnjega sodniškega piska. Švedi so v odlični seriji rezultatov na medsebojnih tekmah s Poljsko. Skandinavci so namreč neporaženi na zadnjih 7-ih tekmah, v tem obdobju so dosegli kar šest zmag. Bomo videli kdo bo uspešnejši na tem ključnem obračunu za preboj v osmino finala.
Portugalska – Francija, 21.00, Š1
»Naš pristop je bil pravi. Nimamo si česa očitati. V danih okoliščinah smo iskali pot do točke, s katero moramo biti zadovoljni.« Izjava francoskega kapetana Llorisa dovolj jasno opisuje zahtevno sobotno popoldne v madžarski prestolnici, kjer so Francozi v neusmiljeni pripeki komaj kljubovali drznemu, pogumnemu in motiviranemu gostitelju (1-1), a so z novo točko v najboljšem položaju pred sklepnim izzivom v skupini F.
Selektor Deschamps je že pred prvenstvom slutil, da bo prav dvoboj z branilci evropske krone odločilnega pomena za neposredno uvrstitev v osmino finala. In ni se zmotil. »Vedel sem, da nikogar ne bomo povozili. Naš osnovni cilj je bil čim mirneje prebroditi skupinski del, kar smo z zmago in remijem tudi izpolnili.« Proti Ronaldu in druščini bo aktualna svetovna prvakinja tako pod manjšim pritiskom, a si bo za zmago in utišanje kritik v domovini (zli jeziki Mbappéju in druščini očitajo preveč pragmatizma, na las podobnega tistemu iz skupinskega dela zadnjega mundiala, v prvi vrsti na tekmah z Avstralijo in Perujem) višek energije prizadevala preusmeriti v živahnejšo, igrivejšo in bolj povezano vsebino.
Francozom se bo trudil karseda spretno po robu postaviti tekmec, ki po besedah selektorja Santosa vsak večer gleda v Luno. Sobotni portugalski pogled proti Zemljinemu naravnemu satelitu ni bil nič kaj veder. Ponovno delujoča nemška artilerija je na krilih izjemnega Robina Gosensa evropskim Brazilcem prizadejala nemalo gorja, zato je reprezentanca z najboljšim strelcem v zgodovini tekmovanja vse misli hitro usmerila v težko pričakovani obračun, v katerem bi remi pogojno zadostil tudi portugalskim apetitom, potencialni zmagovalec pa bi konkurentom v osmini finala poslal jasno sporočilo.
Nemčija – Madžarska, 21.00, Š2
Nemčija bo zadnjo tekmo skupinskega dela v Münchnu igrala proti Madžarski. Nemci so na prvih dveh tekmah klonili proti Franciji z 0:1 in premagali Portugalsko s 4:2. Madžari so najprej izgubili proti Portugalski (0:3), nato pa odščipnili točko Franciji (1:1). Nemčija in Madžarska sta se nazadnje srečali junija 2016 na prijateljski tekmi v Gelsenkirchnu, kjer je Nemčija zmagala z 2:0. Adam Lang je dosegel avtogol, Thomas Müller pa je bil strelec drugega zadetka na srečanju.
Nemčija je zmagala na treh od zadnjih štirih medsebojnih tekem z Madžarsko. Zadnji poraz je doživela na prijateljski tekmi v Kaiserslauternu junija leta 2004, ko je klonila z 0:2. Dvakrat je takrat v polno meril Sandor Torghelle. Pred zmago s 5:2 na prijateljski tekmi avgusta 2001 v Budimpešti, Böhme, Kehl, Jancker, Baumann in Bierhoff so zadeli za Nemčijo, Tokoli in Horvath pa za Madžarsko, je bila Nemčija brez uspeha proti Madžarski na petih tekmah, na katerih je zbrala štiri remije in poraz.
Letos se reprezentanci na tekmovalnem srečanju merita prvič po letu 1954, ko sta se soočili v finalu SP. Zahodna Nemčija je v Bernu po preobratu zmagala s 3:2 in osvojila prvi naslov svetovne prvakinje (Morlock, Rahn 2; Puskas, Czibor). Madžarska je Zahodno Nemčijo na tistem turnirju v zgodnejši fazi tekmovanja premagala kar z 8:3 (Kocsis 4, Puskas, Hidegkuti 2, Toth; Pfaff, Rahn, Hermann). Tisto je bila prva od samo dveh tekmovalnih tekem med izbranima vrstama.
Nemčija in Madžarska sta skupaj odigrali 34 tekem. Nemčija je prišla do 13 zmag, Madžarska jih je zbrala 11, na 10 tekmah pa je bil končni izid neodločen (71:64). Drugič se moštvi merita v Münchnu, na prijateljski tekmi decembra 1911 je bilo 4:1 za Madžarsko.
Foto: Šport TV