Novi koronavirus je popolnoma opustošil nogometni svet in številne klube potisnil v brezno, iz katerega se bodo sila težko pobrali. Nogomet še dolgo časa ne bo takšen, kakršnega smo bili vajeni.
Sezona je bila po skoraj celem svetu za daljši čas ustavljena, ponekod pa so prvenstva tudi že odpovedali. Tekmovanja, ki se odvijajo, so pretežno odigrana pred praznimi tribunami. Še kar nekaj časa ni pričakovati nabito polnih stadionov in več deset tisočglavih množic, ki z ramo ob rami bodrijo in podpirajo svoje ljubljence. Daljša odsotnost nogometne igre številne klube je, in bo, pošteno udarila po denarnici. Zanimivo pa bo videti, kako se bodo s tem soočili.
V nekaterih klubih so že bili prisiljeni sprejeti določene ukrepe, kot je npr. začasno znižanje plač igralcem in trenerski ekipi, toda po vsej verjetnosti to ne bo dovolj. Zaradi pomanjkanja denarnih sredstev bodo mnogi prisiljeni v prodajo igralcev, kar pomeni, da bodo cene nogometašev strmo padle.
V lanskem poletnem prestopnem roku so nogometni klubi iz petih najmočnejših evropskih lig (La Liga, Premier League, Serie A, Bundesliga, Ligue 1) za nove igralce skupno zapravili več kot pet milijard evrov, vendar nihče ni prišel niti blizu temu, da bi podrl rekord najdražjega prestopa v zgodovini nogometa, ki ga trenutno drži Neymar. Brazilski reprezentant se je namreč poleti 2017 za 222 milijonov evrov iz Barcelone preselil v francosko prestolnico k PSG.
Klubi, ki so bili, iz vidika financ, v stabilnem oziroma ”močnem” položaju že pred korona krizo, so sedaj, v relativnem smislu, še močnejši. Varnost, ki jo tovrstnim klubom prinesejo bogati lastniki, visoki dohodki in razne denarne rezerve, jim namreč omogoča, da jim ne bo potrebno prodajati igralcev, da bodo lahko preživeli. Še vedno pa jih bodo lahko kupovali in ostali ”manjši” klubi, ki nimajo številnih denarnih varovalk, bodo v letošnjem prestopnem roku morali, če bodo želeli ostati nad gladino, trgovati pod pogoji, ki jim jih bodo postavili velikani.
Vprašanje pa je, kako dolgo bo nogometna tržnica čutila posledice novega koronavirusa. Številni strokovnjaki namreč menijo, da padec cen nogometašev ne bo značilen le za letošnji prestopni rok, temveč za daljše časovno obdobje. Če je Neymarjev rekordni prestop v Pariz takrat postavil nekakšne nove standarde glede cen prestopov v nogometu, jih bo nedvomno tudi korona kriza, le da tokrat v popolnoma drugo smer. Zato novega rekordnega prestopa v nogometu še kar nekaj časa najverjetneje ne bomo videli.
Foto: Šport TV