V nedeljo bomo priča do sedaj največji tekmi evropskega prvenstva, ko se bo Anglija srečala s Hrvaško. Varovanci Garetha Southgata in Zlatka Dalića so se v zadnjih letih na velikih tekmovanjih srečali že dvakrat. V ligi narodov so slavili Angleži, na svetovnem prvenstvu Hrvati, kdo bo bo slavil na EP bomo videli v nedeljo. Severna Makedonija bo na velikih tekmovanjih debitirala, njen prvi nasprotnik bo Avstrija, ki bo poskušala prvič na EP priti v izločilne boje. Nedeljo bosta zaključili Nizozemska in Ukrajina. "Tulipani" nameravajo popraviti svoj ponos potem, ko se na zadnji dve prvenstvi sploh niso uvrstili, medtem ko Ukrajinci hočejo nadgraditi uspešne kvalifikacije, kjer so v skupini s Portugalsko zasedli prvo mesto.
Anglija – Hrvaška, 15.00, Š1
Na vsaki dve leti … ista zgodba. Nogometna Anglija sanja o kroni, a visoka pričakovanja dokaj hitro postanejo prekletstvo, podobno tistemu v povezavi z vražjo številko 666. Leto 2021 je prežeto z enako visokim apetitom: Albion verjame! Z oprijemljivimi razlogi.
Ruski mundial mu je vendarle prinesel polfinale, s katerim je prekinil črn niz zasmehujočih izpadov po enajstmetrovkah in prebudil z Brexitom zaznamovano deželo. Pozitivna dinamika se je nadaljevala s četrtim mestom v prvi Ligi narodov in z ekspresno uvrstitvijo na Euro. Anglija je leta 2017 prvič postala svetovna prvakinja v konkurenci U20 in nakazala globinsko prenovo, iz katere je vzniknil mladi val (Foden, Rice, Mount), ki bi lahko zgledno dopolnil generacijo z zadnjega svetovnega prvenstva. Poglavitno skrb »novih bogatih«, v prvi vrsti selektorja Southgata, ob široki paleti taktičnih shem predstavlja izbira mož, ki bodo prevzeli nosilne vloge. Zapeljivi Angliji 2021 morda manjka zrelosti in še nima moštvene in tehnične moči, kot ju je utelešala Anglija 1996, niti ni prepojena s tako izstopajočimi posamezniki, kot jih je premogla tista z začetka 21. stoletja, ima pa posebno prednost. Selektor je vsebinski vrh napovedal za Katar 2022, a bi ga izbranci lahko razveselili še letos … z najslajšim happy endom v obliki slavja na slovitem Wembleyju, kjer bodo odigrali vse tekme skupinskega dela, isto prizorišče pa bo gostilo oba polfinala in finale.
Za Anglijo se bodo preostale tri skupinske tekmice borile z iskanjem izgubljene zlate preteklosti, davne ali tiste nekoliko bližnje. Na prvi pogled se zdi, da bi vsaj na drugo mesto morala skočiti svetovna podprvakinja Hrvaška … Toda njena kvalifikacijska pot na Euro je bila navzlic osvojenemu prvemu mestu vse prej kot rožnata, enako velja za Ligo narodov, kjer se je še kako poznalo, da selektor Zlatko Dalić (še) ni našel zamenjave za reprezentančnega upokojenca Rakitića.
Pet odmevnih porazov je zamajalo ugled in evforijo po nepozabnem moskovskem finalu. Padajoč rezultatski trend so si prizadevale obrniti preverjene moči (Modrić, Perišić, Lovren, Vida) in tisti, ki v klubih ne uživajo preobilja minut (Vrsaljko, Kovačić). Selektor Dalić bo veliko odgovornosti poveril neustrašni konjenici. Legionarji iz Italije (šampion z Interjem Brozović, Milanov Rebić in Atalantin Pašalić), škotski prvak z Rangers Barišić in Hoffenheimov ostrostrelec Kramarić dopolnjujejo zanimiv mozaik. Tekmeci, vključno z Angleži, ne smejo prezreti niti 23-letnega vzhajajočega splitskega Apolona Niksija Vlašića, ki lahko kadarkoli vskoči namesto kapetana Modrića na položaj slovite desetke…
Avstrija – Severna Makedonija, 18.00, Š1
Sredi oktobra pred skoraj 27-imi leti je reprezentanca Makedonije , odigrala svojo prvo uradno tekmo. V Kranju proti Sloveniji. Za takratno zasedbo rdeče-rumenih so med drugimi igrali tudi Darko Pančev, Ilija Najdoski (evropska prvaka s Crveno zvezdo leta 1991) in Dragi Kanatlarovski. Razbili so nas s 4:1. A naša reprezentanca se je nato do danes uvrstila na dve svetovni prvenstvi in eno evropsko, Makedonci pa bodo svoj ognjeni krst na velikih tekmovanjih doživeli v nedeljo, 13. 6., ob 18-ih, ko se bodo v Bukarešti udarili z Avstrijo.
Na prvi tekmi v skupini C bo torej reprezentanca, ki ji je javno navijaško podporo izpovedal šef Uefe Aleksander Čeferin, igrala za svojo prvo zmago, enak cilj pa bodo imeli na njej tudi Avstrijci. Naši severni sosedje, ki so na EURU nastopili že v letih 2008 in 2016, so doslej dvakrat remizirali in štirikrat izgubili, na šetih tekmah pa so dosegli le dva gola. V izločilne boje evropskega prvenstva se za zdaj še niso uvrstili.
Tekmeca se odlično poznata že iz kvalifikacij. Obe reprezentanci sta namreč igrali v »naši« skupini. Avstrijci so Makedonce premagali tako na Dunaju (2:1) kot v Skopju (4:1) in se z drugim mestom direktno uvrstili na EURO 2020. Makedonci, ki so bili z istim številom točk kot Slovenija v tej skupini tretji so v dodatnih kvalifikacijah najprej premagali Kosovo (2:1) in nato na odločilni tekmi še Gruzijo (1:0). Zgodovinski gol v Tbilisiju je za Makedonce dosegel Goran Pandev, ki bi lahko v nedeljo svoj rekordni niz reprezentančnih nastopov zaokrožil na 120.
Če upoštevamo destva, za katere klube so v minuli sezoni nastopali avstrijski reprezentantje, lahko mirno zaključimo, da je Avstrija favorit za zmago na tej tekmi. Velika večina izbrancev Franca Fode namreč igra pomembne vloge v nemških prvoligaših. Na dveh pripravljalnih tekmah za EURO rdeče-beli sicer niso dosegli zadetka (0:1 z Anglijo in 0:0 s Slovaško), a njihovi navijači upajo, da so Alaba, Arnautovič, Kalajdžič, Sabitzer in druščina na teh dveh obračunih potrošili celoten arzenal slepih nabojev.
V Makedoniji v dneh pred prvo tekmo vlada nogometna evforija, podobna kot v Sloveniji poleti leta 2000. Zajela je vse in vsakogar. Še posebej po tem, ko so Pandev, Alioski, Elmas, Ristovski in druščina na kvalifikacijski tekmi za naslednji mundial pred dobrima dvema mesecema sredi Diusburga sesula (2:1) Nemčijo. Nogometaši vedo, da se evforiji ne smejo prepustiti, samozavest zaradi zmage nad elfom pa jim bo v spopadu z Avstrijo prišla še kako prav.
Nizozemska – Ukrajina, 21.00, Š1
Nizozemci se niso kvalificirali na zadnje evropsko prvenstvo leta 2016 v Franciji, manjkali so tudi dve leti kasneje na mundialu v Rusiji. Nekaj podobnega se jim je nazadnje pripetilo v osemdesetih letih, ko so se na veliki oder vrnili leta 1988 na EP v Nemčiji. Takrat so na krilih izjemnih Ruuda Gullita, Marca Van Bastna in druščine prišli do edinega naslova evropskega prvaka. Tokratni Euro ’oranžni’ odpirajo na domačem prizorišču v Amsterdamu proti Ukrajini.
Reprezentanca, ki jo vodi najmlajši selektor na turnirju Andrej Ševčenko je blestela v kvalifikacijah za Euro. To so bil najboljše kvalifikacije v zgodovini države. Ukrajina je v močni skupini končala pred Portuglasko in na osmih tekmah ostala neporažena ter se sploh prvič direktno uvrstila na evropsko prvenstvo. Moč ekipe je v medsebojnem razumevanju in trdem delu. Izkušeni vratar Pyatov, Yarmolenko, Malinovskyi, Stepanenko, Zinchenko in ostali bodo na letošnjem Euro poskušali Ukrajino prvič v zgodovini popeljati v osmino finala.
Nizozemci so v skupini C, v kateri igrata še Avstrija ter Severna Makedonija, favoriti za prvo mesto. Reprezentanco je na Euro popeljal Ronald Koeman, ki je potem prevzel Barcelono, v njegove čevlje pa je stopil Frank De Boer. Slednji je bil deležen nekaj kritik zaradi nekoliko bolj obrambne taktike. Na prvenstvu bo zaradi poškodbe manjkal odlični branilec Liverpoola Virgil van Dijk, ki pa bo vseeno neuradno del strokovnega štaba in naj bi bil velik motivacijski dejavnik.
Prav zanimivo, da se ne bo zgodilo prvič, da Nizozemci odpirajo prvenstvo na domači zelenici stadiona v Amsterdamu. Pred 21-imi leti so odigrali otvoritveno tekmo proti Čehom in prišli do minimalne zmage. Takrat je tekmo v 89.minuti z uspešno izvedeno 11-metrovko izkoristil prav zdajšni selektor De Boer.
Foto: Šport TV