Letošnje odprto prvenstvo ZDA bo posebno po tem, da bodo med turnirjem za grand slam, zadnjim na sporedu v sezoni, teniškim igralcem in igralcem poleg tipičnih zdravstvenih storitev nudili tudi podporo na področju duševnega zdravja, so na spletnih straneh turnirja sporočili vodilni predstavniki ameriške teniške zveze (USTA).
Izvajalci zdravstvenih storitev na področju duševnega zdravja se bodo pridružili strokovnjakom za športno medicino iz zdravstvenega sistema Mount Sinai na letošnjem OP ZDA v New Yorku. Udeleženci bodo imeli ves čas turnirja dostop do svetovalnih in tako imenovanih tihih sob, so povedali predstavniki US Opna.
Stacey Allaster, izvršna direktorica Teniške zveze ZDA in direktorica turnirja US Open, je dejala, da je “nova resničnost” pandemije covida-19 vplivala na odločitev organizatorjev turnirja, da športnikom ponudi oskrbo na področju duševnega zdravja, poroča ameriška televizijska mreža CNN.
“Vprašanje ozaveščenosti o duševnem zdravju je bilo v času svetovne pandemije postavljeno v ospredje, saj se je veliko posameznikov, vključno z igralci, spopadalo s stresom in čustvi, ki so nastala kot posledica covida-19,” je dejala Allaster v izjavi.
Področje duševnega zdravja in psiholoških pritiskov in duševnih travm, ki so jim priča vrhunski športnici, je stopilo v ospredje s primerom Naomi Osake, 23-letne teniške igralke, ki tekmuje za Japonsko, zmagovalke OP ZDA 2020. Osaka se je v začetku poletja umaknila z OP Francije, pri čemer je navedla skrb za duševno zdravje. Pred tem je odklonila udeležbo na uradnih novinarskih konferencah, da bi zaščitila svoje duševno zdravje, s čimer je prekršila obveznosti do organizatorjev Roland Garrosa.
Druga športnica svetovnega razreda, večkratna olimpijska prvakinja v gimnastiki, Američanka Simone Biles, se je prejšnji mesec med olimpijskimi igrami v Tokiu 2020 umaknila z več dogodkov, da bi se “osredotočila na duševno zdravje”.
“Naš cilj je športnikom omogočiti dostop do storitev na področju duševnega zdravja tako kot imajo že zdaj pomoč denimo, če utrpijo zvin gležnja, brez kakršnekoli stigmatizacije,” je dodal Brian Hainline, prvi podpredsednik USTA. “Zagotovili bomo okolje, ki spodbuja dobro počutje, hkrati pa zagotovili potrebna sredstva, ki bodo omogočila iskanje pomoči na področju duševnega zdravja.”
“Delamo na ustvarjanju okolja, ki podpira splošno duševno blaginjo,” je za spletno stran US Opna dejala Claudia Reardon, strokovnjakinja na področju športne psihologije. “To pomeni ukrepanje na številnih ravneh, od obravnave akutnih izrednih stanj do odpravljanja temeljnih vzrokov za duševne težave športnikov. Bistveno je, da sta duševno zdravje in dobro počutje neločljivi del splošnega zdravja.”
Vir: STA
Foto: Guliver Image/AP