Roglič, ki je med drugim ubranil naslov zmagovalca na dirki po Španiji in bil drugi na dirki po Franciji, je bil najboljši slovenski športnik že lani. Letos je v dvoboju v glasovanju članov DŠNS dobil 61 glasov in ugnal prijatelja in tekmeca Tadeja Pogačarja, ki je zbral 43 glasov. Sledila sta zvezdnik lige NBA Luka Dončič in svetovni prvak razreda MXGP Tim Gajser.
Z letom 2020 je Roglič rezultatsko gledano zelo zadovoljen, iz koronske krize pa želi potegniti največ kar se da. “Leto 2020 je bilo zame s športne plati zelo uspešno. Izpostavil bi zmago na klasiki v Liegeu in zmago na Vuelti. Po drugi strani pa je bilo to nenavadno leto za vse nas. Nihče ni mogel pričakovati, kaj se bo zgodilo. Skupaj smo bili postavljeni v ta boj proti koronavirusu in pandemiji,” je na novinarski konferenci z zmagovalci letošnjega izbora dejal 31-letni Kisovčan.
Veseli ga, da so sploh lahko dirkali glede na zdravstveni položaj v svetu, pogrešal pa je navijače. Tekmeci so ga ves čas potiskali naprej, nenazadnje tudi v konkurenci za športnika leta. “Zagotovo so vsi res izjemni športniki. Izjemne osebnosti. Nisem ravno na mestu, da bi se ocenjeval, vem pa, da se vsak športnik trudi maksimalno, da bi bil najboljši. Če je to meni uspelo in so ljudje to prepoznali, sem zaradi tega izjemno vesel,” je nagrado ovrednotil najboljši kolesar sezone.
Sam pravi, da so nagrade oziroma že samo dejstvo, da je velja za enega vidnejših predstavnikov svoje panoge, dodatna odgovornost predvsem v zahtevnih časih. “Imam to srečo, da lahko skozi šport sporočam nekaj več, se lahko dotaknem več ljudi kot kakšen drug posameznik. Po vsakodnevnem boju za boljši jutri lahko sporočam kaj pozitivnega.”
Anamarija Lampič je za prvi naziv najboljše slovenske športnice leta nasledila plezalko Janjo Garnbret. Lampičeva je med drugim osvojila tretje mesto v sprinterskem seštevku svetovnega pokala in bila v zbiru sprintov najboljša tudi na prestižni novoletni turneji Tour de ski. V tradicionalni anketi DŠNS je dobila kar 81 od 115 možnih glasov. Za njo se je zvrstila golfistka Ana Belac z 12 točkami in predstavnica boksa Ema Kozin z osmimi.
Nad nazivom športnice leta je bila presenečena. “Moram reči, da sem bila presenečena. Najprej nisem verjela, mislila sem, da se šalijo, ko so mi povedali. Sem pa ponosna, saj gre za res lepo nagrado in potrditev, da dobro delam. Lepo je videti, da se vsake toliko zamenja šport na samem vrhu in da se menjamo športniki. To je fino in v tem uživam,” je dejala 25-letnica iz Valburge.
Seveda si kot športnica tovrstni naziv želi ponoviti. V letu 2021 ima za to priložnost z dosego ciljev na edinem velikem tekmovanju. “Glavni cilj je svetovno prvenstvo v Oberstdorfu. Tam se mi zdi, imam največje cilje v sprintu in ekipnem sprintu z Evo Urevc. Vsi na vseh tekmah ciljamo visoko, ampak zame je to najpomembnejši cilj sezone,” je o ciljih kar nekoliko skromno pristavila vedno nasmejana smučarska tekačica.
Kar se tiče najboljše slovenske športne ekipe, je nagrada romala v roke rokometne reprezentance Slovenije, ki je bila januarja četrta na evropskem prvenstvu ter je v glasovanju dobila 65 glasov. Prek 20 glasov je prejela le še moška reprezentanca v kanuju; Benjamin Savšek, Luka Božič in Jure Lenarčič so osvojili ekipni evropski naslov v Pragi.
Jure Dolenec je počaščen, da se rokometna izbrana vrsta pojavlja ob tako velikih imenih ne samo slovenskega, ampak tudi svetovnega športa. Vseeno pa je dejal podobno, kot leta 2017, ko je ekipo prehitela zlata košarkarska selekcija z naslovom na EP.
“Zagotovo je to lepa nagrada, velika čast. Vesel in ponosen sem, da sem bil del reprezentance, a bi znova poudaril, da bi takoj zamenjal za medaljo, kot leta 2017, ko smo jo osvojili, pa je bila košarkarska reprezentanca pred nami,” je v duhu športa dejal član Barcelone. Meni, da tovrstne nagrade niso le plod enoletnega trdega dela, ampak tudi odraz konstantnosti, ki jo za uspeh moraš imeti na najvišji ravni.
Zato bi takoj podpisal, če bi se naslednje leto srečali ob isti priložnosti. “Glede na to, koliko velikih športnih tekmovanj nas čaka v prihodnjem letu, bi to pomenilo, da bi morala biti rokometna reprezentanca zelo uspešna. Najprej svetovno prvenstvo, nato morda olimpijske igre, ki so zdaj naš petletni cilj. Sezona je zelo pomembna in šele začenja se. Pet mesecev, ki so za nami, so nekakšen uvod za to, kar prihaja. Upam, da smo na to dobro pripravljeni. Zdaj moramo to le še prenesti na parket in dokazati, da je slovenska ekipa ena najboljših na svetu,” od visokih pričakovanj ne beži Dolenec.
In če so mnogi že dolgo na sceni in si želijo uspehe ponoviti, je bolj kot ne na začetku poti zmagovalec v kategoriji za najbolj obetavno mlado športno osebnost. Letos se lahko s tem nazivom pohvali Kristjan Čeh, ki se je v sezoni, ko ni bilo največjih atletskih tekmovanj, na večjih atletskih mitingih izstrelil v svetovni vrh meta diska.
Visokorasli Ptujčan nagrade ni pričakoval, zaveda pa se, da stopa v velike čevlje. Kljub temu ne odstopa od visokih pričakovanj, ki jih ima v karieri. “Zelo dober občutek je osvojiti to nagrado. Če bom nadaljeval, kot so moji predhodniki v tej kategoriji, bom lahko zadovoljen, saj so vsi pokazali napredek ali pa so že v svetovnem vrhu,” je sporočil 21-letni državni rekorder z metom, dolgim 68,75 m.
Čeprav v višino meri 206 cm, ni mogel pokazati, kako zadovoljen je z letom 2020. “Dva metra razpona rok je premalo, da bi pokazal, kako zadovoljen sem. V sanjah si nisem predstavljal, da bom tako močno napredoval,” je dejal Čeh, ki si nekoč želi naslediti atleta Primoža Kozumusa v dokaj sorodni disciplini.
Olimpijske igre ostajajo velik cilj, a Ptujčanu se nikamor ne mudi. “Če ne v Tokiu 2021, pa v Parizu 2024,” je odgovoril na vprašanje, da nekaj na OI štejejo zgolj medalje.
Najboljše v državi so razglasili na 53. podelitvi nagrad, ki je potekala v studiu Televizije Slovenija z neposrednim prenosom in prvič v zgodovini brez gledalcev. Vodila sta jo športna novinarja Saša Jerković in Irena Shyama Hlebš.