Sponzorji olimpijskih iger prihodnje leto v Tokiu za sedaj ne razmišljajo o tem, da bi umaknili svojo podporo. So pa zaskrbljeni nad možnimi dodatnimi stroški zaradi prestavitve iger z letos na prihodnje leto zaradi pandemije novega koronavirusa, so ugotovili v raziskavi dnevnika Mainichi Shimbun.
Okrog 80 odstotkov sponzorjev, ki so odgovorili na vprašanja iz ankete, je pojasnilo, da bi prošnja organizatorjev o povečanju sredstev za OI pomembno vplivala na odločitev o podaljšanju sodelovanja.
Mainichi Shimbun je vprašalnik poslal 67 japonskim partnerjem OI in dobil 51 odgovorov. Dvajset jih je odgovorilo, da nameravajo podaljšati sodelovanje, 23 je bilo neodločenih, osem organizacij pa je zavrnilo odgovor.
Ti sponzorji so s partnerskimi dogovori organizatorjem zagotovili rekordnih 3,1 milijarde evrov, prvotne pogodbe pa potečejo konec leta. Odgovorili so tudi, da trenutne zdravstvene in varnostne razmere še ne dajejo stoodstotnih zagotovil, da bo igre naslednje leto možno pripraviti. Sedemintrideset organizacij je menilo, da bo to prav tako pomemben element pri odločanju o podaljšanju.
Posebna delovna skupina, v kateri so predstavniki japonske vlade, mesta Tokia in organizacijskega odbora OI, se že nekaj časa redno sestaja in je že pripravila načrte za zniževanje stroškov ter do konca leta načrtuje pripravo okvirov različnih zdravstvenih in varnostnih protokolov za varno izvedbo iger za vse udeležence.
Izmed sponzorjev jih 34 njeno dosedanje delo ocenjuje kot uspešno ali zadostno, dva nista zadovoljna, 15 pa jih ni odgovorilo na to vprašanje. Veliko vlogo pa bo pri njihovih odločitvah igralo tudi javno mnenje, večina firm se namreč boji negativnega odziva prebivalcev na njihovo morebitno prekinitev sodelovanja.
Izdajatelji Mainichi Shimbuna, kar v prevodu pomeni dnevne novice, pravijo, da so najstarejši še delujoči dnevni časnik na Japonskem. Medij je bil ustanovljen leta 1872 in je tudi po 136 letih ohranil status enega izmed najpomembnejših v državi.
Foto: Šport TV
VIR: STA