V sredo se bo začela nova sezona v rokometni ligi prvakov. Slovenija zavoljo slabega položaja na mednarodni klubski lestvici prvič od leta 1993 ne bo imela svojega predstavnika v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju, številni slovenski rokometaši pa zato v sezoni 2021/22 zastopajo barve najbolj imenitnih in kakovostnih klubov na stari celini.
Prvo mesto bo branila Barcelona, njena člana sta reprezentanta Blaž Janc in Domen Makuc. Najštevilčnejša slovenska kolonija bo še naprej na Madžarskem: barve Picka iz Szegeda bodo zastopali Dean Bombač, Matej Gaber, Borut Mačkovšek, Mario Šoštarić in Nik Henigman, barve Veszprema pa Gašper Marguč in Blaž Blagotinšek. Staš Skube in Jaka Malus sta člana beloruskega Meškova iz Bresta, Miha Zarabec pa nemškega Kiela.
Barcelona tudi v novi sezoni ostaja najresnejša kandidatka za prvo mesto v ligi prvakov. Po koncu minule sezone so jo resda zapustili nekateri nosilci igre, kot sta Islandec Aron Palmarsson in Francoz Cedric Sorhaindo, legendarni Španec Raul Entrerrios se je upokojil, od katalonskega velikana pa je po štirih letih poslovil tudi slovenski reprezentant Jure Dolenec, ki se je pridružil Draganu Gajiću in Igorju Žabiću pri francoskem Limogesu.
V novo sezono znova ambiciozno vstopa tudi razvpiti PSG. Najbogatejša ekipa na stari celini že leta in leta neuspešno naskakuje edino manjkajočo lovoriko v svojih vitrinah. Številni nosilci njene igre so že v letih in malce utrujeni po številnih rokometnih bitkah v zadnjem desetletju, brata Nikola in Luka Karabatić, Danec Mikkel Hansen in druščina imajo v novi sezoni bržkone zadnjo možnost za osvojitev rokometnega Mont Blanca.
V najožji krog favoritov sodijo tudi nemška Kiel in Flensburg-Handewitt, poljske Kielce ter oba madžarska kluba, zelo konkurenčno ekipo pa je znova sestavil tudi danski Aalborg. V minuli sezoni se je prebil v veliki finale in nato visoko klonil proti Barceloni, letos pa se je kakovostnemu kadru pridružil prvokategornik Palmarsson iz Barcelone in še nekateri rokometno potentni Severnjaki. Drugo sezono bo dres te ekipe oblekel tudi v tej sezoni še vedno “Parižan” Hansen.
V elitnem klubskem tekmovanju na stari celini bo v skupinskem delu nastopilo 16 ekip. V skupini A bodo igrali Elverum, Vardar Skopje, Montpellier, Pick Szeged, Meškov Brest, Kiel, Zagreb in Aalborg, v skupini B pa Flensburg-Handewitt, Barcelona, Dinamo Bukarešta, Kielce, Motor Zaporožje, Porto, Veszprem in PSG.
Tekmovalni sistem v primerjavi z minulo sezono ni doživel nobenih sprememb. Po prvem delu tekmovanja si bosta po dve najboljši ekipi iz skupine A in B zagotovili neposredni nastop v četrtfinalu, ekipe od 3. do 6. mesta pa bodo nastopile v dodatnih kvalifikacijah za četrtfinale. Moštva, ki bodo zasedla sedmo in osmo mesto v svojih skupinah, bodo izpadla iz nadaljnjega tekmovanja.
Tekme skupinskega dela bodo med 15. septembrom in 9. marcem prihodnje leto. Prve tekme za četrtfinalno razigravanje bodo 30. ali 31. marca, povratne pa 6. ali 7. aprila. Termini četrtfinalnih tekem še niso natančno določeni, predvidoma bodo na sporedu v prvi polovici maja, zaključni turnir četverice pa bo 18. in 19. junija znova gostila Lanxess Arena v Kölnu.
Od sezone 1993/94, ko je Evropska rokometna zveza (EHF) preoblikovala ligo prvakov iz nekdanjega pokala državnih prvakov, Slovenija prvič ne bo imela svojega predstavnika.
Slovenske barve bodo v skupinskem delu evropske lige, drugem najmočnejšem tekmovanju v Evropi, zastopali rokometaši velenjskega Gorenja, medtem so se igralci Celja Pivovarne Laško in trebanjskega Trima po porazih proti danskim tekmecem iz Gudmeja oziroma Holstebroja že poslovili od tega tekmovanja. V evropskem pokalu bo nastopil ormoški Jeruzalem.
Doslej je bila najbolj uspešna v ligi prvakov Barcelona, ki je desetkrat osvojila ligo prvakov oziroma pokal državnih prvakov. Kiel in španski Ciudad Real sta od sezone 1993/94 naprej zmagala po trikrat, makedonski Vardar iz Skopja in francoski Montpellier pa po dvakrat.
Rokometaši Celja Pivovarne Laško so pod vodstvom trenerja Mira Požuna na evropski prestol stopili v sezoni 2003/04, po enkrat so zmagali tudi Flensburg-Handewitt, HSV Hamburg, Magdeburg, Kielce, Portland San Antonio, Elgorriaga Bidasoa in Teka Santander.
Vir: STA
Foto: Sportida