Priljubljeni naročniški storitvi pretakanja videa na zahtevo je ponovno uspelo. Netflixova dokumentarna serija o karieri slovitega Davida Beckhama je v najkrajšem času sprožila enormen odziv javnosti. Iz več razlogov. V spodnjih vrsticah bomo orisali glavne motive, zakaj si najboljša leta Spice Boyjevega večplastnega življenja splača pobliže ogledati.
Ko je danes 48-letni poslovnež in solastnik nogometnih klubov Inter Miami in Salford United prvič zaigral za LA Galaxy, se je s tribun zaslišal oglušujoč trušč. Ameriški TV komentator je hitro povlekel vzporednico s prvimi otoškimi zvezdniki planetarnega formata, s katerim so navduševali histerično-afektirane trume oboževalk in privržencev na največjih arenah in stadionih. »Kot bi na oder stopil član skupine The Beatles …« Slabih pet ur trajajoča Netflixova serija z jedrnatim, a povednim naslovom ”Beckham” je odličen dokaz, da primerjava z za mnoge najuspešnejšim glasbeno-vokalnim ansamblom vseh časov ni izumetničena. Celo več. Je skoraj tako natančna kot nekoč prosti streli angleške žogobrcarske ikone.
Beckham-manija je prvi pospešek dobila sredi devetdesetih in je skozi tok moderne zgodovine silovito dirkala kot najhitrejši vlak brez voznika, danes pa po vzoru švicarske železnice spretno in organizirano vijuga po ustaljenih, skrbno programiranih tirnicah. Razvoj in posledice poti za glavnega junaka, ožjo družino in sopotnice/ke so podrobno zapakirane v štiridelen paket. Izdelek vsebuje vse: od glamuroznih ovinkov do bolečih padcev.
Vpogled v življenje na dvoru
David Beckham si je ob deseti obletnici zaključka pisane profesionalne nogometne kariere ljudstvu zaželel ponuditi kruha in iger. Namenu je med prvimi prisluhnila filmska zvezda in dolgoletni prijatelj Leonardo DiCaprio, ki je Angležu priporočil še eno znano ime iz sveta Hollywooda Fisherja Stevensa. Srčen navijač Liverpoola in izvrsten pripovedovalec zgodb je hipoma zgrabil priložnost in se lotil več kot 18 milijonov evrov težkega projekta.
Takoj po zaključku snemanja so bili občinstvu razkriti delčki bistva vsebine: Beckhamovo vsakdanje življenje, omrežje in vpogled v dogajanje v zelo pomembnih družbenih krogih. Ob posebni priložnosti nogometaševega prestopa iz madridskega Reala v Los Angeles sta mu igralca Will Smith in Tom Cruise priredila razkošno mega zabavo z gala povabljenci (med njimi Jim Carrey, Bruce Willis in Stevie Wonder). Na vrhuncu slave ob prelomu tisočletja David in soproga Victoria (bivča članica pop skupine Spice Girls) nista smela stopiti pred domača vhodna vrata, ne da bi ju takoj obkrožili paparaci in horde fanatičnih oboževalcev. Ko je ”Posh Spice” leta 1999 povila njunega prvorojenca Brooklyna, je bila prva dolžnost tedaj 24-letnega novopečenega očka takoj po porodu stopiti pred bolnišnico in zbranim novinarjem oznaniti, da se mamica in sin počutita dobro. Prizori in dejanja, ki so na Otoku praviloma rezervirani za britansko kraljevo družino. Gary Neville, Beckhamov dolgoletni soigralec in zvest prijatelj, je zvezdniški par v dokumentarcu upravičeno primerjal z vrhuncem razmerja princese Diane in današnjega kralja Karla III. Zagotovo ne brez razloga.
Pikantnost na pikantnost
Skoraj vsi, ki so Angleževi karieri vtisnili opaznejši pečat, so se znašli pred kamero. Sir Alex Ferguson, Paul Scholes, prej omenjeni Gary Neville, Rio Ferdinand, Michel Salgado, Roberto Carlos, Luis Figo in Ronaldo so dobili priložnost gledalstvu razložiti in pojasniti fenomen David Beckham.
Posebno mesto si je prisvojil gost presenečenja: nekoč na igrišču plenilec žog in tekmečevih nog Roy Keane. Ob Ronnieju Whelanu in Dennisu Irwinu z 19 lovorikami še danes najtrofejnejši irski nogometaš vseh časov je v pogovoru udobno zleknjen na fotelj ob čaju in piškotih umirjeno razpredal o posebni dimenziji mladega Beckhama. Ob vprašanju o Davidovi maniji s pregrešno dragimi avtomobili je Irec, zmajujoč z glavo, ki jo je povesil v tla, odvrnil: »Ja, Bentleyji, Porscheji …« Trenutek zatem je z jezikom počistil drobtinico z zgornjega zoba, obrnil glavo proti sogovorniku in nadaljeval: »Bil je prvi, ki je res dvignil avtomobilsko jakostno lestvico na parkirišču pred vadbenim centrom. To mu preprosto moram priznati. Tako je bilo: zaslužil je denar in ga takoj porabil.«
Najlepši trenutki serije so rezervirani za nežnejši spol. Denimo intervju z mamo Sandro, ki zadovoljno in ponosno govori, kako sta s možem Tedom račun za večerjo v prestižnem hotelu naprtila hudomušnemu novinarju tabloida The Sun, v katerem se je ostro lotil njunega sina. Ali pa Kath Phipps, ikonična receptorka Manchester Uniteda. Sivolasa gospa po videzu stereotipna britanska varuška se še vedno sramežljivo hihita ob vprašanju o žgečkljivih darilih Beckhamovih oboževalk, ki so prispela na klubski poštni naslov.
Moč pripovedovanja
Kot sleherni Netflixov izdelek je tudi ”Beckham” skozi prizmo pripovedi in izpiljenega sloga imenitna stvaritev. Navzlic skupni dolžini skoraj petih ur (točen čas predvajanja znaša 4 ure in 42 minut) serija uporabnika/co posrka vase. Pri tem svoje dodajo premišljeni in dodelani napovedniki (t.i. cliffhangers). Epizode se običajno začnejo s prikazovanjem Davidovih nenavadnih lastnosti, ki jim sledijo športni in osebni mejniki. Protagonista tako spoznamo v čebelarski obleki, v kateri iz svojih panjev pobira »DB Sticky Stuff«, kot méd slikovito poimenuje žena Victoria. Nato gledalca popelje v garderobo, kjer natančno zlaga in po barvah hrani obleke, majice in spodnje perilo. Prav v teh trenutkih, v katerih se sooči s svojimi drobnimi idejami in domislicami, ob katerih se sem ter tja sramežljivo nasmehne, je megazvezdnik kar naenkrat zelo blizu občinstvu.
Nostalgično popotovanje po spominih
Posnetki iz konca devetdesetih in začetka novega milenija gledalca popeljejo na nostalgično ekskurzijo z Luisom Figom, Éricom Cantonajem, Zinédinom Zidanom … Fantastični dresi, osupljivi stadioni, nepozabne nogometne žoge. Točno na sredini pa Beckham, ki med pripravo na prosti strel eno roko dviguje v zrak, z drugo pa kaže proti tlom. Na hrbtu se boči magična sedmica, v zraku je slutnja, da se bo v kratkem zgodilo nekaj posebnega. Kot navit je vse žoge eno za drugo utečeno poslal v ciljan zgornji kot gola. In če dodamo, da v ozadju igra še Oasisov »Supersonic«, je potovanje v ne tako oddaljeno preteklost popolno.
Glavna pogonska moč
Osišče serije je družina. Beckham je prikazan kot družinski človek. Tudi na soigralce in ekipo vselej gleda kot na družino. V tem pogledu je lažje razumeti, da je bil Sir Alex Ferguson zanj več kot le drugi oče. Športni uspeh je bil na vsakem koraku neločljivo povezan z osebnim občutkom posvečenosti in to tudi v trenutkih, ko se je zdelo, da je večji od Manchester Uniteda. Pevec in kitarist slovitega banda iz porečja Mersey John Lennon je nekoč za nekatere bahavo, a v resnici ne povsem iz trte izvito pribil, da so Beatli »večji od Jezusa«. Za Beckhama bi po ogledu dokumentarne serije brez slabe vesti v podobnem tonu dodali, da je (bil) večji od nogometa.
Foto: Guliver Image