Prestop brazilskega nogometnega zvezdnika Neymarja iz Barcelone v Paris St. Germain, ki so ga uradno potrdili v četrtek zvečer, je z rekordno odškodnino 222 milijonov evrov dosegel nov mejnik v svetu nogometnih prestopov. Neymar je preko socialnega omrežja delil naslednji video v katerem se je poslovil od Barcelone.
Poleti leta 2016 so klubi v petih največjih evropskih ligah, torej v angleški, španski, italijanski, nemški in francoski, skupno za prestope porabili 3,3 milijarde evrov, sodeč po študiji Deloitta.Do konca tega prestopnega roka je še skoraj en mesec, vsota prestopov pa se že zdaj bliža trem milijardam, pravijo pri Transfermarktu. Plačilo PSG za Neymarja le še ogromno dodaja k verjetno rekordnemu poletju.”Mislim, da 200 milijonov funtov za Neymarja ni previsoka cena,” je dejal trener Manchester Uniteda Jose Mourinho, ki je lani poleti poskrbel za takratni rekordni prestop Francoza Paula Pogbaja iz Juventusa v Manchester United (105 milijonov evrov). “Neymar je eden najboljših nogometašev na svetu. Tako je tržno izjemno močan. Težava pa ni v Neymarju, temveč v posledicah tega prestopa,” meni Mourinho.
United je tudi sam veliko zapravljal v tem prestopnem roku in porabil približno 150 milijonov funtov, 75 milijonov je odštel za Evertonovega napadalca Romeluja Lukakuja in s tem podrl prestopni rekord med angleškimi klubi. PSG je zdaj zanesljivo na vrhu svetovnih prestopov, še vedno pa so angleški klubi tisti, ki v celoti največ potrošijo za igralce. Predvsem zaradi bogatih dohodkov od televizijskih pravic.Drugi klub iz Manchestra, City, nič ne zaostaja. To poletje je za igralce odštel že več kot 200 milijonov funtov, dvakrat je prebil rekordno znamko za branilca, najprej za Kyla Walkerja iz Tottenhama, nato pa še za Benjamina Mendyja iz Monaca.
Angleški prvak Chelsea je prav tako že pri zapravljenih 150 milijonih funtov to poletje, pripeljal je med drugim Antonia Rüdigerja, Alvara Morato in Tiemoueja Bakayoka. To je angleške klube že približalo milijardi funtov. Lani so angleški klubi za doslej rekordni prestopni rok namenili nekaj čez milijardo funtov.Pri bogatih zneskih za igralce pa ne zaostajajo tudi drugi veliki klubi po Evropi. Kitajski lastniki italijanskega Milana so na primer že zapravili več kot 100 milijonov evrov za okrepitve, najodmevnejša je bil branilec Juventusa Leonardo Bonucci za 40 milijonov evrov.
Eden tistih, ki mu gredo astronomski zneski za igralce kar malo na živce, pa je predsednik Bayerna Uli Höness: “Nočem kupiti igralca za 150 ali 200 milijonov evrov. Nočem se pridružiti tej norosti. Temu se bomo popolnoma odpovedali.” Arsenalov trener Arsene Wenger je poudaril, da se mu zdijo takšni zneski, kot je bil Neymarjev, povsem iracionalni. “To je posledica lastništev klubov in je popolnoma spremenila nogomet v zadnjih 15 letih,” pravi Wenger.
Po drugi strani pa Neymarjev prihod v Pariz lahko pomeni pospešek francoskemu nogometu. “Čeprav ta prestop dviga veliko prahu glede točnih stroškov, pa lahko čestitamo predsedniku PSG Nasserju Al Khelaifiju in klubu. To je velika stvar za francosko ligo,” je na družbenem omrežju Twitter zapisal predsednik Lyona Jean-Michel Aulas, sicer stalni kritik pariškega kluba in njegovih lastnikov.
Foto: Šport TV
Vir: STA