James Rodríguez je prejšnji ponedeljek pomahal v slovo nogometni druščini na stari celini. Tokrat za vedno. V svojem novem začasnem domovanju – v mehiškem Club Leónu – bo dolgoletni kolumbijski reprezentant obdan s 15 varnostniki bival v luksuzni vili.
Njegov odzdrav Rayu Vallecanu je bil zgolj obrobna novica. Španski prvoligaš je prejšnji teden objavil sporazumno prekinitev pogodbe z “umetnikom, ki je na žogobrcarskem nebu zasijal v nepravem obdobju”. 33-letnik otroškega videza, zaradi katerega se ga je oprijel vzdevek ”El Pibe”(sl. deček), se je poleti iz brazilskega São Paula vrnil v Evropo in jo po slabe pol leta zopet – tokrat najverjetneje dokončno – zapustil v zameno za finančno nadvse mikavno selitev v Mehiko. Kratkotrajna epizoda na jugu španske prestolnice je pokazala, da Jamesova pripravljenost in forma za redno nastopanje v eni od najelitnejših petih lig na stari celini nista več dovolj. Za Rayo je v prvenstvu odigral pičlih 136 minut, edino udeležbo pri zadetku pa je zbral na pokalni preizkušnji s tretjeligašem CF Unionistas.
Na prvo žogo se zdi, da skromen izkupiček ni omajal Kolumbijčevega pedigreja. Po poročanju vodilnega španskega športnega dnevnika si je v zameno za podpis enoletnega sodelovanja (z možnostjo podaljšanja za dodatno leto) z zeleno-belimi iz največjega mesta zvezne dežele Guanajuato med drugim zaželel bivanje v haciendi na prestižni lokaciji na vzpetini nad mestom León, kjer mu je ob vsakem času na voljo kar 15 osebnih telesnih stražarjev. Od enega najuspešnejših mehiških klubov si je uspešno izpogajal izboljšanje prvotno ponujene pogodbe in tako obrnil hrbet drugi licitatorki za njegove usluge – argentinski Boci Juniors, ki za 112-kratnega reprezentanta kofetarjev ni želela ali (z)mogla izenačiti Leónove »zverinske« (zver – šp. La Fiera – je vzdevek kluba) ponudbe.
Nogometaš, ki izhaja s pregovorno divjega kolumbijskega severovzhoda – iz Cúcute –, je svoje najsvetlejše trenutke užil leta 2014, ko je kot 22-letni član AS Monaca z nizom imenitnih predstav svojo državo popeljal med osem najboljših na mundialu v sosednji Braziliji, kjer je »El Tri« položila orožje proti gostiteljici (1-2). Častni gol je bil Rodríguezov šesti, s katerim je postal edini najboljši strelec in bil predvsem zato izbran še v idealno enajsterico turnirja. Izstopajoča vloga na elitnem reprezentančnem vrhu mu je prinesla še petletno pogodbo z madridskim Realom. Težko bi dosegel več … kot se je kmalu zatem tudi izkazalo.
Zanj ni prostora
Leto 2014 je pomenilo tudi splošno prelomnico v svetovnem nogometnem svetu. Okronana šampionka Nemčija je lovoriko osvojila s premišljeno dopolnjenim igralskim mozaikom brez enega samega izstopajočega superzvezdnika. Die Mannschaft je do svoje četrte in do danes poslednje planetarne krone prišla s temeljito organizacijsko dovršenostjo, ki je v izbranih vrstah dotlej ni bilo zaslediti. Taktična sposobnost ustvarjanja viška nogometašev v bližini žoge – najsibo v lastni ali v generirani posesti – je odtlej obveljala kot nepogrešljiv modus operandi. Na klubski ravni – zlasti v Evropi – so ga nenehno izpopolnjevali. Vse od tedaj čarodeji stare šole niso več imeli ne prostora ne časa za oglaševanje svoje magije, kar je predstavljalo težavo tudi za Jamesa.
Desetka, ki obožuje in živi od napadalnih isker, posledično pa ne mara več kot 90-minutnega pritiskanja na tekmečevo obrambo, je imela pri Realu uspešno debitantsko sezono. V prvenstvu je zbrala po 13 zadetkov in asistenc, toda kraljévi klub sta na lestvici usodno prehitela mestni tekmec Atlético in večna sovražnica Barcelona, zaradi česar je moral oditi trener in odkriti Jamesov podpornik Carlo Ancelotti. Italijanova naslednika Rafa Benítez (ostal je le šest mesecev) in Zinédine Zidane se za El Pibeja nikoli nista zares ogrela. Jamesov stil igre pa se je iz meseca v mesec zdel vse bolj zastarel: včasih je za moderno desetko preveč oboževal žogo, hkrati pa postajal prepočasen za bliskovite prodore na krilu in bil za strelca preredko smrtonosen in hladnokrven.
Čeprav je z Realom dvakrat dvignil najbolj cenjeno evropsko trofejo s štrlečimi ušesi, je pri omenjenih zlatih odisejadah sodeloval le bežno. Milanski finale leta 2016 – beli so po izvajanju enajstmetrovk strli mestne tekmece Oblakove žimničarje – je presedel na klopi, naslednjo pomlad pa v Cardiffu na zaključnem obračunu s torinskim Juventusom (3-1) sploh ni našel mesta v zapisniku. Tenkočutni Južnoameričan je pričakovano javno zahteval prestop.
»V poznih osemdesetih bi bil eden največjih«
Naslednje karierne postaje so postale sopomenka za Jamesov postopni zaton: Bayern (kamor ga je posodil Real), zopet Real, Everton, katarski Al Rayyan, grški Olympiacos, São Paulo, Rayo Vallecano … V nobeni od naštetih sredin ni bil zares srečen. Od odhoda iz Evertona septembra 2021 se je le 37-krat znael v začetni postavi in dosegel pičlih deset zadetkov. Danes nihče ne verjame, da bi se ikonični levičar zopet pojavil na evropskem nogometnem odru. Ni malo tistih, ki trdijo, da je Rodríguez zvezdnik iz nekega drugega časa.
“Predstavljajte si, da se Rodríguez ne bi rodil leta 1991, marveč 30 let prej,” je pred kratkim za najbolj bran britanski dnevnik fantaziral uveljavljeni nogometni novinar Jonathan Wilson. ”Povsem lahko bi bil eden največjih igralcev poznih 80. in zgodnjih 90. let; eden tistih redkih, ki so z uporabnimi podajami znali redno hraniti 2-3 napadalce. Hkrati pa bi ga varoval ščit dveh obrambnih vezistov. Od njega nihče ne bi pričakoval rednega vračanja v obrambo, lovljenja žoge in pritiska na nasprotnika.”
V taktično manj rigoroznem nogometu onkraj Atlantika si želi James to uteho vsaj do neke mere najti v Leónu, kjer ga je pričakala nepopisna vročica. Club León mu je polaskal s predstavitvenim videom v stilu filmskega Gladiatorja. Na posnetku nosi latinsko ime »Decimus X« z aluzijo na številko deset, ki zopet krasi njegov hrbet. V mehiškem prvenstvu je pred bivšim ostrostrelcem škotskega Celtica in ameriške Atlante United Giorgosom Giakoumakisom, ki brani barve Cruz Azula, postal z naskokom najodmevnejši legionar.
Na reprezentančni ravni bi moral vsaj zaključiti kvalifikacije za prihajajoče svetovno prvenstvo. Septembra je ob domači zmagi kofetarjev nad aktualno vladarico Argentino (2-1) slavil dvakrat: za prvi gol je podal iz kota, drugega je dosegel z enajstih metrov. Žoga ga torej še vedno uboga.
Foto: AP Photo/Mario Armas via Guliver Image