single
[158,2]
192625

FC Barcelona: šampion v prenovljeni podobi

Avtor: Nejc Mravlja
16. 5. 2023, 10.17

Rutinirana zmaga na nedeljskem derbiju z Espanyolom (4-2) je nogometnemu ponosu Katalonije štiri kola pred koncem prvenstvene zgodbe omogočila predčasno osvojitev 27. zvezdice, s katero je prekinila štiriletni post brez najbolj cenjene domače lovorike. Pomlajena in po vsebini sila pragmatična Xavijeva zasedba si je naslov španskega prvaka priigrala na način, ki precej odstopa od zanjo prepoznavne DNA.

Za uvod se je potrebno vrniti v pomlad 2019, ko je moštvo pod okriljem neprecenljivega kapetana Lionela Messija do letos zadnjič pometlo s špansko žogobrcarsko konkurenco. Argentinčev naslednik je štiri leta pozneje postal odhajajoči Sergio Busquets, ki bo v začetku junija potegnil črto pod 14-letnim članskim kariernim poglavjem na mitskem stadionu Camp Nou in je v nedeljo s kapetanskim trakom na roki odpeljal soigralce k prestižnem uspehu v domovanju sovražnega mestnega brata Espanyola. Pika na i precej posebne in večplastne sezonske turneje, ki jo je dirigent Xavi s prenovljenim moštvom uspeha željne nove generacije spretno povedel do srečnega zaključka. Daleč od visoko oktanske, kaj šele spektakularne vsebine, ki se je povečini udinjala pragmatičnosti in oklepala preračunljivosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona)

Veliko branjenja, manj napadanja

Katalonci so v prvih jesenskih korakih najprej uspeli izkoristiti rezultatska nihanja največjih rivalov. »Za vključitev v boj za naslov preprosto nismo dovolj stanovitni,« je ob novinarskem vprašanju o rastočem zaostanku za Barcelono že po 13. krogu zaropotal strateg madridskega Reala Carlo Ancelotti. Ravno v omenjeni stanovitnosti zasedbe s stadiona Camp Nou skozi vseh 34 ligaških izzivov se skriva ključ do predčasno potrjenega uspeha.

Barça je med potjo na vrh le trikrat zavila vstran (gostujoči porazi proti Ancelottijevemu Realu, Almeríi in Rayu Vallecanu) in se še štirikrat neboleče opotekla (remiji z Rayom, Espanyolom, Girono in Getafejem). Ničla na stadionu Santiago Bernabéu je celo edini zdrs proti sotrpinom iz elitne peterice pri vrhu lestvice (poleg večnih sovražnikov z El Clásica jo sestavljajo še Atlético Madrid, Real Sociedad in Villarreal). Ostalih 27 preizkušenj je Xavijev igralski ansambel bolj ali manj spodobno privedel do zmag in si z njihovim nizanjem polagoma pridobival samozavest, predvsem pa korak za korakom krepil prednost pred tekmeci, ki v devetih mesecih niso uspeli ogroziti njegovega primata.

Ob strogo rezultatskem vidiku zanimiv vpogled nudi opazna sprememba mentalitete, ki je strokovnemu štabu uspela v podaljšanem prvenstvenem premoru v luči mundiala v Katarju. V prvih 15 krogih (med avgustom in decembrom) je Barcelona osemkrat slavila z vsaj dvema goloma razlike, kar ji je v razširjeni drugi polovici sezone (med januarjem in majem) uspelo le petkrat. Premik, za katerim se 43-letna igralska ikona modro-rdečih nikdar ni skrivala. Še več. Xavi je v izjavah redno izpostavil »željo po pragmatični poti do zmage«. Nekoč čarovnik z žogo je po zaključku nogometne kariere in pred začetkom trenerske poti v glavi očitno na novo ovrednotil pogled na vsebino na igrišču. Uspelo mu je prepričati varovance, da je najpomembneje zmagovati in tako obrnil hrbet zakoreninjeni Barçini DNA. Čas je pokazal, da je imel prav.

Metamorfoza v sozvočju s spremembo dobe

Za madridsko belino (70 golov) drugi najuspešnejši napad lige (64) je v iztekajoči se tekmovalni dogodivščini zablestel z granitno obrambo, ki je pod nasprotnikovim pritiskom popustila zgolj 13-krat. Čvrstost zadnje vrste počiva na rastočem napredku vse bolj komplementarnega kvarteta Alejandro Balde-Andreas Christensen-Ronald Araújo-Jules Koundé. 12. februarja so Katalonci ugnali Villarreal (1-0) s pičlimi šestimi streli na tekmečev gol (člani rumene podmornice so jih na drugi strani zbrali enajst) in 46% deležem posesti žoge.

Ena najpomembnejših odlik Xavijevega moštva je postala varčnost in karseda popoln izkoristek zrelih priložnosti, pri čemer mu izdatno oporo nudijo izstopajoči posamezniki na čelu z nenadkriljivim Robertom Lewandowskim. Slednji uteleša poseben paradoks. Najboljši ligaški strelec z 21 goli je po vrnitvi s svetovnega prvenstva padel v formi in je na petnajstih tekmah v začetku leta prispeval zanj skromnih šest zadetkov. Poljakovo neredno lakoto pred nasprotnikovimi vrati sta v ospredje pozornosti javnosti potisnili odsotnost vihravega Ousmana Dembéléja in kronična nestanovitnost Ansuja Fatija, Ferrana Torresa in Raphinhe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona)

Preračunljivosti pa je Xavi s sodelavci in igralci dodal veletok talentov iz domače akademije. Če sta Balde in Araújo postala dragocena obrambna stebra, sta Gavi in Pedri zgrabila ključe zvezne vrste, napad pa je pred kratkim postal bogatejši za 15-letnega golobradca Lamina Yamala, ki je s cameo vlogo sredi aprila proti Betisu postal najmlajši igralec v Barçini članski zasedbi vseh časov. Potrebna pomladitev sovpada z zaključkom posebne ere nogometnega ponosa Katalonije. Decembrska upokojitev Gerarda Piquéja in načrtovana poletna odhoda Busquetsa in Jordija Albe bodo zapečatili plodovito obdobje Barcelonine generacije 2010. Z v nedeljo potrjenim in z vso resnostjo osvojenim 27. naslovom španskega prvaka je klub s stadiona Camp Nou odmevno zaokrožil prvo fazo rekonstrukcije.

Foto: AP Photo/Joan Monfort/ Spain Soccer La Liga via Guliver

Zadnje video vsebine

1

VIDEO: Kopitar in Kralji zapravili možnost za vrh skupine...Več

2

Mladi Zmaj se ne namerava zaustaviti: Želim si še več uspehov (VIDEO)...Več

3

Murić: “Rekord v nastopih za slovensko reprezentanco bo velika nagrada in čast” (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Do konca jesenskega dela PLT še trije krogi: Na Šport TV derbi Mure in Olimpije, Maribor proti Kopru in Nafti...Več

2

Popoln zet...Več

3

Pazite, orli letijo!...Več