Z nedeljsko prepričljivo zmago s 5-0 nad vodilnim berlinskim Unionom je žogobrcarski ponos središča nemške farmacevtske industrije spomnil na sijajne spomladanske predstave, ki so Die Werkself po dveh sušnih letih vrnile v elitno Ligo prvakov, predvsem pa obrnil hrbet stihiji, povprečnosti in nemoči ... slabostim, s katerimi je Bayer 04 Leverkusen prepredel sila skromen začetek letošnje jeseni. Bo energijski sunek zadostoval za nov uspeh na obisku pri najhujšem sovražniku? Trener Xabi Alonso bo v lovu na prvi zaporedni trio prvenstveni točk znova računal na nepogrešljivo ostro nizozemsko puščico.
Patrick Schick, Moussa Diaby, Sardar Azmoun, Adam Hložek, Callum Hudson-Odoi. Imena, ki v rdeče-črnem dresu prežijo na sleherno tekmečevo napako in bi jih pričakovali v vrhu napadalnih statističnih prvin. Realnost je nekoliko drugačna. Po celi črti jih je prehitel v osnovi desni bočni igralec Jeremie Frimpong, praviloma specialist za obrambne naloge. Pet prvenstvenih zadetkov od sredine poletja je 21-letnika izstrelilo na vrh klubske strelske lestvice. Nizozemski Ganec predstavlja eno redkih zvezdic v moštvu, ki ima za sabo drugi najslabši vstop v posamezno prvoligaško zgodbo od preboja kluba med elito spomladi 1979. Bayer je po zgodnjem izpadu iz domačega pokalnega tekmovanja – usoden je bil povratnik v tretjo ligo SV Elversberg – in srečnemu preboju v spomladansko končnico Evropske lige odločen, da se s pomočjo zadnjih dveh jesenskih preizkušenj (nocoj v Kölnu in v soboto proti Stuttgartu) dvigne v zlato sredino prvoligaške razvrstitve in si posledično izboljša izhodišče za spomladanski naskok na mednarodno uvrstitev.
Prilagodljivost, potovanja in igralne konzole
Trdo delo, neizmerna volja in nepopustljivost so elementi, ki športnika s kančkom sreče v večini primerov slej ko prej nagradijo. Nekaj podobnega lahko izluščimo iz Frimpongove osebne zgodbe. Hitronogi desničar je znal izkoristiti bogat igralni čas za postopno, a zanesljivo nabiranje samozavesti že pod Alonsovim predhodnikom Gerardom Seoanejem, ki je nekaj dni pred oktobrskim slovesom navrgel, da je “Jeremiejeva prednost pred konkurenti hitra odzivnost in izvrstno taktično razumevanje. Nima težav z različnimi shemami, ki jih igralcem predložim v uk. Brez preglavic se je prilagodil prehodu z linije štirih na različico s petimi branilci.” Povedano s številkami: Frimpong v povprečju na vsaki tekmi zbere 60 dotikov žoge na nasprotnikovi polovici in soustvari vsaj štiri priložnosti. V praksi se je izkazal z dvojcema golov ob prvih sezonskih ligaških zmagah (do nedelje edinih) nad Mainzem in Schalkejem, s parom asistenc za odmevno domačo septembrsko evropsko zmago nad madridskim Atléticom, svoj lonček pa je pristavil z nedeljsko pobalinsko podajo Diabyju za povišanje vodstva proti Unionu na 2-0.
Za lažje razumevanje Frimpongove učinkovitosti pred tekmečevimi vrati se je potrebno ozreti v igralčevo otroštvo. Potomec ganskih staršev se je rodil v Amsterdamu in se pri sedmih z družino preselil na obrobje Manchestra v Clayton. Na britanskih tleh se je prekomerno živahen otrok spoznal z njenim veličanstvom – nogometno žogo – in zvesto sledil nasvetom starejšega brata Jeffreyja. “Po moji zaslugi se je navdušil nad položajem napadalca,” je na začetku jeseni priznal za ta hip najprodornejšo športno naročniško spletno stran. “Kondicijsko ni prepričal, bil je krhke konstrukcije, a s taktičnega vidika je bil že tedaj pošast. Ko je izšla najnovejša različica popularne igralne konzole, sem mu obljubil, da mu jo bom priskrbel, ko bo dosegel dogovorjeno število zadetkov. Izziv je bil zanj mala malica, za prihranke me je olajšal prej, kot sem pričakoval, čeprav me je še dolgo spominjal na izsušen korenček vse do dne, ko je vsem dal vedeti, da se bo odslej povečini motiviral sam in da mu nizanje hat-trickov ne bo predstavljalo nikakršnih težav.”
Hvala in zbogom, Manchester
Prava prelomnica v Jerryjevem nogometnem razvoju je časovno sovpadla s prehodom v drugo desetletje tretjega tisočletja. Zavoljo bolestne boječnosti je obrnil hrbet številnim priložnostim. “Npr. Blackburn. Ker bi bil predaleč od družine. Enako velja za Liverpool. Stroški za redne obiske bi predstavljali preveliko breme za družinski proračun.” Po bratovih besedah je odrešitev prišla le lučaj stran od domačega ognjišča s ponudbo Manchester Cityja. Odraščajoči Jerry je bil v sedmih nebesih, precej manj mama Bernice. Samohranilka, ki si je kruh služila s čiščenjem, je sina spremljala na avtobusni vožnji z dvema presedanjema štirikrat tedensko v obe smeri. Neomajna vera in zaupanje v otroka je prevzela nadarjenega mladeniča, ki se je že tedaj zavezal, da se bo mami oddolžil na igrišču.
Cityjeva stroka ga je trajno umestila na desno krilo in v njem videla primerno dopolnitev napadalnega tria Jadon Sancho-Brahim Díaz-Phil Foden. Ni bilo potrebno dolgo čakati na veliki met. Nabral si je največ minut med vrstniki v kategoriji U18 in med leti 2016 in 2019 v Cityjevi B ekipi odigral 68 tekem. Hitro je prispel klic domače nogometne zveze, ki je uspela prehiteti angleško, sledili so prvi odmevni koraki v mlajših selekcijah nizozemske izbrane vrste. Za tedaj 19-letnika je najlepše šele prišlo. V njegovem zadnjem letu na Otoku je izkoristil poškodbo tedanje prve izbire na položaju desnega bočnega branilca. Stroka je za zapolnitev vrzeli izbrala urno in prodorno rešitev, Jerryja pa pomaknila nekaj metrov bliže svojemu golu. Večplastnost in naravna prilagodljivost sta Frimpongu pomagali k hitri osvojitvi zanj dotlej neznanega igralnega mesta. Trenerjevo kolobarjenje je postalo odkritje in kažipot še lepše prihodnosti.
Nizozemska miselnost
Z rednim nastopanjem za City je zrasla samozavest, a Frimpong je hotel več. “Iztekala se je mladinska pogodba. Klubska uprava mu je v podpis ponudila prvo profesionalno, a jo je kategorično zavrnil,” je pojasnil brat Jeffrey. “Hitro je spoznal, da mu bo s privoljenjem v podaljšanje sodelovanja odtegnjen igralni čas in da ga najverjetneje čakajo leta posojanja sem in tja.” V kočljivem položaju se je po izteku sodelovanja z Meščani šele v zadnjih urah prestopnega roka, 2. septembra 2019, velikodušno oglasil škotski velikan Celtic. Z zeleno-belimi je v manj kot letu uspešno zavojeval deželo kiltov, dud, tvida in viskija (osvojil je prvenstvo, pokal in ligaški pokal), na prelomu v koledarsko leto 2021 pa je svojo barko zasidral v porečju Rena.
“Po selitvi v Nemčijo mi ni uspevalo malodane nič,” je dotični navrgel v nedavnem intervjuju za tamkajšnjo vodilno nogometno revijo. “Prepričan sem bil, da se bom v novem okolju ”enako lahko” kot na Škotskem prepuščal uživanju v napadu, a sem kaj kmalu prišel do bridkega spoznanja …” Ko je ponotranjil zakonitosti nove sredine, je postal nepogrešljiv člen tavajočega igralskega ansambla, ki je prejšnji mesec ostal brez dirigenta. Seoaneja je zamenjal bivši svetovni in dvakratni evropski prvak Xabi Alonso, Frimpong pa je nadaljeval z neustrašnim, a dopadljivim nizanjem kakovostnih predstav dvakrat tedensko. Danes 21-letnik ima pred sabo nov visokoleteči cilj. “Angleška reprezentanca me nikdar ni zanimala. Sem Nizozemec! Svetovno prvenstvo? Da, mislim nanj … Že v otroštvu sem sanjal o oranžnem dresu.” Spodobna forma ni ušla izkušenim očem prekaljenega selektorskega mačka Louisa van Gaala, ki je Frimponga uvrstil na prvi širši spisek 39 kandidatov za misijo Katar 2022. Nadobudni mladenič je tako z eno nogo že na letalu za Bližnji vzhod. Še preden se bo zleknil v udoben sedež na poti proti Dohi, si bo s klubskimi soigralci prizadeval izboljšati krvno sliko rezultatsko obolelega Bayerja. Ta je v nedeljo uspešno prestal prvo fazo okrevanja, na današnjem obisku v sosednjem Kölnu bo na sporedu druga.
Foto: Alexander Scheuber/Bundesliga/Getty Images