Po nizu čarobnih nogometnih večerov je za Eintrachtom iz Frankfurta rekordno slaba spomladanska bera. Obstaja celo nevarnost, da bi mu nov dotik srebrnine usodno zameglil pogled na vse prej kot obetavno vsebino. Si bodo odgovorni v srcu stare celine še naprej zatiskali oči?
V čustveno nabiti končnici sobotnega gostovanja pri TSG Hoffenheimu (1-3) je strateg orlov Oliver Glasner prejel rdeč karton in je bil drugi del nove trpke preizkušnje prisiljen spremljati s tribune. Karizmatičnemu Avstrijcu to ni preprečilo protinapada … in ga je tudi izvedel takoj, ko se je ponudila priložnost usekati nazaj. Nekaj deset minut po izteku obračuna 31. kroga, po katerem je Eintracht še korak dlje od uresničenja jesenskih mednarodnih sanj, je eden od vedoželjnih novinarjev gostujočega trenerja dregnil na boleče mesto in ga povprašal o trenutnem stanju moštva iz zvezne dežele Hessen. Glasner je radovednežu z rezkim in hkrati gromko-tresočim glasom hladnokrvno zabrusil: »Nehajte že s tem sranjem!« Po minutnem petju levitov je prešel na 43 odigranih tekem in retoričnemu presežku uspel dodati zaradi nagrmadenega stresa krvav urin zimzelenega Makota Hasebeja. Bivšemu strokovnjaku Laska iz Linza in Wolfsburga je z izbočenimi prsmi in krvavo rdečo glavo uspelo obraniti svoje varovance … in s tem presenetiti javnost.
S pospeškom, ki se ga med nabiranjem hitrosti od 0 do 100 km/h ne bi sramovalni najmočnejši jekleni konjički, se je 48-letnik postavil za moštvo, ki je kljub številčni premoči od začetka drugega polčasa, ko je bil izključen Hoffenheimov branilec Nsoki, odigralo medlo, brezvoljno tekmo, za orle že deseto v nizu brez ligaške zmage. A tudi to še ni vse. S pičlimi dvanajstimi točkami ima Eintracht za Bochumom in Hertho tretji najslabši izkupiček druge polovice nemškega prvenstva in si je posledično uspel pokvariti še pred tedni všečno izhodišče v boju za evropsko uvrstitev. Z majskim nadaljevanjem rezultatske stihije bi si orli v zadnjih ključnih metrih sunkovito zaprli vrata na mednarodno prizorišče.
»Igralci želijo, garajo, ustvarjajo«
Še sredi prejšnjega tedna je Glasner po preboju v finale domačega pokala takole povzel nastali položaj: »Igralci želijo, garajo, ustvarjajo. Imam občutek, da jih pred dobitnimi streli in za njimi redno dobivamo po glavi.« Potemtakem gre za pomanjkanje sreče in ne za odsotnost volje. V tem slogu gre razumeti Avstrijčev traktat ob koncu sobotnega popoldneva, ko Eintracht sredinega pokalnega slavja v Stuttgartu ni uspel nadgraditi v Kraichgauu, kjer so mu Kramarić in sotrpini prizadejali nekaj novih brazgotin.
Glasner je z zadnjimi medijskimi nastopi dokazal, da še vedno verjame v izpolnitev poglavitnega sezonskega cilja, s katerim bi odtisnil nov pečat dveletnemu službovanju ob Majni. V izjavah ne pozablja izpostavljati čvrste volje in jeklenega značaja svoje zasedbe. Namesto dejanskega devetega mesta na prvenstveni lestvici raje razpreda o čarobnih jesenskih nočeh v Ligi prvakov in je uvrstitev v njeno osmino finala označil za »mejnik«. Precej težje mu gre s prikrivanjem moštvene neenotnosti, ki se je v zadnjih tednih razpasla na vsebino na igrišču.
Nazoren primer je sobotni prvi polčas na PreZero Areni v Sinsheimu. Avstrijec je enajsterico oblikoval brez odsotnih rutinerjev: branilca Tute in kapetana Sebastiana Rodeja, kar pa nedvomno ni zadostno pojasnilo, zakaj njegovega moštva v prvih minutah na igrišču ni bilo na spregled. Aduta, kot sta Daiči Kamada in Evan Ndicka, ki ob ugodnih dneh brez težav zmoreta delati razliko, že vrsto tednov opazno stagnirata. Napadalni motor Randal Kolo Muani vse prevečkrat ostaja osamljeni jezdec, ki bi za nadaljevanje jesenskega razcveta potreboval močnejšo oporo kakovostnejših soigralcev – in jo bo v prihajajočem poletnem prestopnem roku v obliki novega delodajalca najverjetneje tudi našel. Papirnatim vodjem (Rode, Mario Götze in 39-letni senator Hasebe) je v sklepnih tednih natrpane sezone opazno zmanjkalo goriva. Kaj pa ostali? Povečini so potrdili, da več kot vlog občasno všečnih dopolnil ne zmorejo odigrati.
Sledi poletni remont?
Običajen tok dogodkov v tovrstnih trenutkih privede do analize stanja, razmisleka uprave o prevrednotenju ciljev in novega začetka. Da v Frankfurtu ustaljena pravila igre ne veljajo, je z zadnjimi izjavami potrdil kar trener sam. Viri blizu kluba vse glasneje govorijo, da bo skromna druga polovica sezone spodnesla tla Glasnerju. Sočasno je športni šef Markus Krösche že večkrat potarnal, da Avstrijec noče sprejeti podaljšanja pogodbe do poletja 2024. Razlog je njegovo spogledovanje s treniranjem v elitnem angleškem prvenstvu. Uprava orlov tako še nima odgovora na vprašanje, ali bo v primeru osvojitve pokalne lovorike v berlinskem finalu z RB Leipzigom 3. junija z Glasnerjem nadaljevala sodelovanje. Gre po malem za precej groteskno-absurden položaj. Ekipa, ki je po lanskem odmevnem slavju v Evropski ligi očarala množice privrženk in pristašev, ima čez slab mesec možnost nadaljevati organsko rast z novo lovoriko. Pokalni naslov – za orle prvi po petih letih – bi Eintrachtu prinesel … vstopnico v Evropsko ligo. Zveni neverjetno … Spomnimo: Eintracht je lansko pomlad podobno skromno nabiral prvenstvene točke in si po novoletnem premoru priigral pičle tri zmage, brez lovorike v Evropski ligi bi zagotovo ostal brez mednarodne jeseni. Leto zatem se zgodba ponavlja in orli bi v strogo športnem pogledu z novim dotikom srebrnine zakrili vsebinsko sivino.
Najsibo z zastopanjem nemških barv zunaj meja domovine in finančno dobrodošlimi Uefinimi milijoni ali brez za navijaško telo vselej mamljive sezonske popestritve bo vsekakor vznemirljivo spremljati, kam se bo Eintrachtova zgodba v bližnji prihodnosti zasukala. Krösche in Glasner sta se v zadnjih dveh letih zavezala javnosti, da bosta prefinjeno in tenkočutno dopolnjevala kadrovski mozaik, iz katerega so se napačni koščki (v prvi vrsti: Jens Petter Hauge, Luca Pellegrini in Lucas Alario) kratkomalo hitro umaknili v pozabo. Na plečih nosilcev se je nabralo preveč odgovornosti in so (bili) prisiljeni igrati na robu zmožnosti. Bo ob koncu pomladi sploh šlo brez radikalnega preloma in ponastavitve tovarniških nastavitev? Pogled na ranjeno zasedbo ne obeta nič dobrega, pa ne zgolj zato, ker bi se v kapetanov izloček prikradla najpomembnejša življenjska tekočina.
Foto: Lukas Schulze/Bundesliga/Bundesliga Collection via Getty Images