Po tem, ko je včerajšnje zasedanje izvršnega odbora italijanske prve nogometne lige (Lega Calcio) končno vsaj delno razveselilo čarovnij z žogo željno občinstvo z obetavnim sklepom, po katerem se bo ob striktnem upoštevanju zdravstvenih predpisov in odsotnosti novih okužb s Covid-19 prvoligaška zgodba 2019/20 lahko nadaljevala v drugem junijskem vikendu, je v enem od spodnjih nadstropij količnik med točkami in odigranimi tekmami sprožil nesluten val ogorčenja.
Prejšnji četrtek je predsednik združenja tretjeligašev (Lega Pro) Francesco Ghirelli v posebnem dopisu potrdil, da je večina klubov uspešno zahtevala dokončno prekinitev prvenstva. Če si trije zmagovalci skupin (A, B in C) z vprašanjem vzpona v Serie B niso posebej belili glav, bo četrti nagrajenec zaradi »športnih zaslug« najverjetneje postal Carpi, ki je po sprejetih kriterijih v fotofinišu za pičlo tisočinko prehitel jezni Reggio Audace FC. Ad hoc odločitev odgovornih so za »škandalozno« označili tudi pri Bariju.
Gre za zgodbo o tisočinki. Navidez povsem abotni tisočinki, ki pa že dober teden razburja italijansko tretjo nogometno ligo (Lega Pro). Ob bežnem pogledu bi se nam prigoda zdela popolnoma banalna. 7. maja so klubi na izrednem zasedanju z relativno večino izglasovali dokončno prekinitev sezone zaradi pandemije koronavirusa. Podobno kot pri francoskih profesionalnih kolegih v Ligue 1 in Ligue 2 je predčasno končno razvrstitev opredelilo razmerje med številom osvojenih točk in odigranih tekem.
Lega Pro je razdeljena na tri dele (A, B in C). Ob koncu sezone prvouvrščeni klub iz vsake skupine neposredno napreduje v drugo ligo. Od jeseni dalje bodo tako v Serie B nastopali: zanesljivo vodilno moštvo skupine A Monza, pri kateri vse vajeti vihti zimzeleni par Silvio Berlusconi-Adriano Galliani, v skupini B je prevladovala Vicenza, v paralelki z oznako C pa Reggina. Do tu vse lepo in prav. Pa vendar: iz vseh treh skupin bi se po tekmovalnih propozicijah morala iz tretjeligaškega pekla dvigniti še ena ekipa. V dobi normalnosti pred nastopom Covid-19 so zadnjega izbranca izluščili pregovorno napeti boji v končnici. Ob nastopu trenutne sanitarne krize je bilo jasno potrebno postopati drugače.
(Ne)pravično?
»Odločilna bo uspešnost na igrišču,« je v dopisu jedrnato razložil Francesco Ghirelli. Kredibilnosti tekmovalnega dosežka na prvo žogo ne gre oporekati, a kriterij je podprlo le 23 od skupno 59 glasujočih (60. član Juventus U23 nima volivne pravice), 16 jih je izbralo play-off, 17 se jih je vzdržalo, trije so bili proti. »Moramo slediti razumu,« so besede, s katerimi je hitel predsednik Lege Pro pomirjati vzplamtele strasti, vnaprej vedoč, da bo tako le še prilil nekaj kapelj olja na žareči ogenj, a ta sprejete odločitve ni zamajal. Končni vrstni red in potnike v višji razred ligaškega ustroja bodo odredile »tekmovalne zasluge«. Lega Pro je sklep predložila v roke članom zveznega sveta krovnega nogometnega organa na Apeninskem polotoku – FIGC – ta odločitve še ni zapečatil.
Pogled na trenutno razmerje moči nam pove, da se bo vrnitve v drugo ligo razveselil Carpi. Klub, pri katerem nosilno vlogo v napadu igra Primorec Enej Jelenič, ima četrti najboljši količnik med točkami in tekmami (2.0385). Predstavnika province Modene in peti Reggio Audace (2.0370) ločuje borna tisočinka, sledi jima Bari s količnikom 2. Kje torej zvoni? Odgovor ne bi mogel biti preprostejši: težava je v številu odigranih tekem. Carpi jih je zbral 26, Reggio Audace, soborec v isti skupini, eno več, igralci Barija so jih končali 30. Po številu točk ob prekinitvi sezone bi bilo razmerje med dotičnimi naslednje: Bari (60 točk v skupini C), Reggio Audace (55 točk v skupini B) in Carpi (53 točk v skupini B).
»Carpi je odigral štiri tekme manj od nas. S športnega zornega kota je to nesprejemljivo. Gre za postopke, s katerimi se krši, omalovažuje dosežke na igrišču in njihovo neizpodbitno vrednost,« je z nemalo gneva ugotovil predsednik Barija Luigi De Laurentiis, sin Aurelia De Laurentiisa, prvega moža uprave nogometnega Napolija. Zveznemu svetu italijanske nogometne zveze je poveril »… zaupanje, da bo popravil nastalo krivico,« obenem pa ni izključil možnosti iskanja pravice na sodišču. »Tako kot številni drugi klubi,« je še zabrusil. Pod že tako vročo juho je dodal plin še župan Barija Antonio Decaro, ki je sklep vodstva tekmovanja označil za »prvovrstno bizarnost«. Predstavniki Reggia Audace, ki je septembra lani nastal na pogorišču nekdanje Reggiane, pa si svojo legitimno pot v Serie B želijo zagotoviti na podlagi njihovih »zaslug« in »lojalnosti«.
Carpi je tako postal grdi raček in tarča, ki sprejema puščice z vseh strani. Predsednik kluba Stefano Bonacini je zavzel obrambno držo. »Gre za čisto matematiko. Ne morem pomagati, če so drugi klubi odigrali več tekem. Odločitev vodstva tekmovanja je enoznačna. Možnost glasovanja je imelo vseh 59 predstavnikov in izbira, ki je dobila največ glasov, je zmagala. Tekmovalna uspešnost je kriterij, ki ga je Uefa predložila vodstvom lig v primeru predčasno zaključenih sezon,« je spomnil v nedavnem intervjuju za spletni portal TUTTOmercatoWEB, preden je pripoved sklenil s stavkom: »Matematika ni mnenje.« S tem je nehote pritrdil odmevni misli nekdanjega direktorja obveščevalne agencije NRO in svetovalca ameriških predsednikov Johna F. Kennedya in Lyndona Johnsona Brockwaya McMillana, ki je zatrdil, da »kraljica znanosti res kaže pot na vrh gore, a slednje ne more znižati. Kdor to pričakuje, bo razočaran.«
Foto: Šport TV