single
[158,2]
113981

Napol poln ali napol prazen pariški kozarec?

Avtor: Nejc Mravlja
3. 12. 2020, 12.32

Z drugim zaporednim slavjem v gledališču sanj si je Paris Saint-Germain na široko odprl vrata osmine finala Lige prvakov. Matematično brezhiben razplet večera je – kot že mnogokrat doslej v povezavi s francoskim prvakom – ukrojil izkoristek tekmečevih vsebinskih mrkov.

Manchester United in PSG sta navijačem v prvih mesecih nove sezone znala parati živce, a so se tako rdeči vragi kot klub iz mesta luči sinoči upravičeno nadejali razkošne, intenzivne in dogodkov polne nogometne predstave. Podobnega prepričanja pred tekmo ni skrival trener gostov Thomas Tuchel, ki je v torek upal na ponovitev scenarija iz lanskega februarja, ko je njegovo moštvo po prvi tekmi osmine finala elitnega evropskega plesa zapustilo Old Trafford z ugodnim izhodiščem (zmaga 2-0) pred pozneje usodnim povratnim dvobojem. In razplet? Bavarec je z igralci v splošnem uresničil obljubo. Tekma je upravičila visoka pričakovanja, spomnila na z bliščem začinjene pariške predstave iz avgustovskega zapoznelega zaključka minule izvedbe tekmovanja, a izluščila zmagovalca z dvema obrazoma. Prvega so Tuchlovi varovanci pokazali v prve pol ure igre, ko smo spremljali prepoznavno pariško prevlado v posesti žoge, nadgrajeno z nizom kratkih povečini natančnih podaj, z zavzetim pritiskom in s strnjenim prehajanjem na napadalno polovico pa je PSG marljivo trpinčil tekmeca. Prvi vrhunec pariškega grmenja je predstavljal zadetek iznajdljivega Neymarja, čeprav je dvajset sekund pred Brazilčevim presežkom nekaj podobnega na drugi strani igrišča skoraj uspelo domačemu napadalcu Marcusu Rashfordu. Domača obramba bi kmalu klonila še drugič, a je odličen strel Alessandra Florenzija uspel odbiti Unitedov pajek David de Gea.

Spodbuden pariški uvod je poosebil Kylian Mbappé, ki je na desni strani nizal sprinte v obe smeri in tako pridno nevtraliziral vpliv Alexa Tellesa, predvsem pa mu z visoko postavitvijo uspešno omejeval za nekdanjega člana Porta pregovorno prodornost. Potem pa se je zgodil prvi prelom. Domači vezist Fred je s čelom v afektu močneje dregnil Leandra Paredesa, ki je teatralno padel, sodnik Orsato pa je Brazilca za iracionalen vložek na veliko začudenje gostov kaznoval zgolj z rumenim kartonom. Navidez običajen pripetljaj je Parižane povsem zmedel. Po odličnem uvodu so pričeli vsebinsko padati, kar jih ne nazadnje zaznamuje že od začetka evropske jeseni. Niti najboljše ekipe niso imune na mrke in padce v potekih tekem, pomembno je, kako in na kakšen način jih prebrodijo. PSG jih je navzlic praskam včeraj uspel premagati.

Ugodna konstelacija

Svojo priložnost za preobrat so začutili rdeči vragi, pri katerih je glavni adut Bruno Fernandes že v prvih 30 minutah napake soigralcev z vztrajnim kratenjem miru v pariški obrambi skušal pometati pod preprogo. Ko je Portugalčev rojak Danilo Pereira nehote pomagal Marcusu Rashfordu do izenačenja v 32. minuti, je PSG znova postal PSG. Ponovil se je od začetka sezone uveljavljen prizor: Neymar in Mbappé od soigralcev zahtevata žogo v noge in s solo prodori stremita k vihravim samostojnim zaključkom, ki bi bolj spadali na ekshibicijske tekme tipa All-Star. Na drugi strani se je pred pariškimi vrati odvil festival zapravljenih priložnosti. Najprej je Anthony Martial po odmoru »zlomil puščico« po predhodni sijajni dvojni podaji Rashforda s Cavanijem na desni, sledil je Matadorjev hudičev lob, po katerem je žoga poljubila prečko, za nameček pa je Marquinhos po domiselni ekipni akciji Martialu junaško preprečil vodilni zadetek. Vse našteto nas vodi do stične točke večera: brez obvladovanja dogajanja je PSG naposled le zmogel preživeti nevihtno dogajanje in ustrezno razporedil zvezde, Thomas Tuchel pa je v pravem trenutku z na papirju bizarnima, a naposled ključnima menjavama (Bakker in Herrera sta zamenjala Paredesa in Keana) uravnotežil ekipo.

Prehod na shemo 1-3-1-4-2 z obrambnim triom Marquinhos-Kimpembé-Diallo in s svežim Bakkerjem na levem boku (Nizozemec je izvrstno nevtraliziral vztrajno živahnega Rashforda) je Parižanom omogočil ponoven nadzor nad žogo, tekmecu pa do konca tekme dopustil le še en strel v okvir (šibek poskus Fernandesa z glavo). Gostom je sicer zastal dih po silovitem voleju Pogbaja, a dvoboj se je odločilno zlomil drugje: po biljardu v domačem kazenskem prostoru in zaustavljenem Bakkerjevem projektilu je v polno zadel Marquinhos, z drugim rumenim kartonom je tekmo predčasno sklenil Fred (Solskjær je tako drago plačal za napako, da je Brazilca uvrstil v začetno postavo), Mbappé, ki v Ligi prvakov od lanskega sprehoda čez Galatasaray ni zadel že skoraj leto, je ob koncu z zapravljenim imenitno zastavljenim protinapadom poskrbel za splošno negodovanje, svoje je dodal Neymar, ki je sicer vnovič pretežno slabo izbiral pred tekmečevimi vrati, a je znal dobitno prispevati k zmagi. Kako? S spoštovanjem do vsebine: pri akciji za tretji gol je pobalinsko odvzel žogo Tellesu, s slalomom zanetil nemir v tekmečevi zasedbi, s podajo elegantno zaposlil Mbappéja in v zaključku akcije spretno izkoristil vrhunsko asistenco Rafinhe. Kar zadeva obvladovanje žoge, bi težko opravil bolje. Nekaj, s čimer se je po koncu tekme strinjal Marquinhos, ki je v končnici bistveno pripomogel k ponovni vzpostavitvi visokega pritiska na domačo obrambo. »V začetku drugega polčasa smo delovali prerojeno in pogumno. Veliko smo tvegali. Ta pristop se nam je obrestoval. Zmaga je nagrada za trud. Proti takemu nasprotniku je potrebno izkoristiti ugodna obdobja in ohraniti zbranost med vsebinskimi mrki.«

Mbappéjev popek večji od trebuha

Rezultatsko poln večer je skazila groteskna predstava ob Neymarju prvega pariškega zvezdnika. Ob poslovnem srečanju, pomembnem zmenku ali spoznavnem kosilu z bodočima tastom in taščo je ob spodobnem prvem nadvse pomembno pustiti tudi dober zadnji vtis. Kylian Mbappé ne skriva svoje večplastne nadarjenosti niti v tej komunikacijski igri, kar je potrdil z odmevno vlogo pri zadetku za 3-1, a s to bravuro ni povsem popravil bledega vtisa iz predhodnih 90 minut: tako v vsebini kot v odnosu.

Če je na začetku tekme še brezhibno izpolnjeval obrambne in napadalne naloge, je v nadaljevanju (pre)hitro poniknil. Z napadalne polovice je vse pogosteje stoično motril napore soigralcev, ki so preprečevali tekmečev razcvet pred pariškim golom. V izogib trenerjevi jezi je po vzoru amaterskih nogometašev tarnal in zavijal z očmi, ko si je nasprotnik prisvojil žogo. Strategija, ki učinkuje prvič, morda še drugič, tretjič pa zagotovo ne več. Še posebej, ker je v naslednji sekundi čarobno hitro našel moč za neusmiljeno hiter tek proti vratom de Gee …

Obnašanje nekdanjega igralca Monaca ni nobeno presenečenje, Mbappé nikdar ni slovel po zaljubljenosti v utrjevanje obrambe. Bodoči 22-letnik si je pri PSG prisvojil enak status kot v svojih klubih Lionel Messi in Cristiano Ronaldo – torej, da se mu pri preprečevanju tekmečevih napadov ni potrebno naprezati. Z eno pomembno razliko, da rojeni Parižan še ni na ravni obeh nosilcev razvoja sodobnega žogobrca. Kar pa še ne pomeni, da ju nekoč ne bo dosegel ali celo presegel, a mu to zagotovo ne bo uspelo z nenehnim zavračanjem opore soigralcev in z vnetimi serijskimi, a prepogosto klavrno propadlimi preigravanji, ki jih je ponovno nizal sinoči. Mbappéjevi privrženci bodo na tem mestu povzdignili glas, da je z blokiranim strelom pripomogel k prvemu zadetku in da mu ni veliko zmanjkalo za prekrasen gol po neustrašnem 55-metrskem solo prodoru. Dejanski zaljubljenci v nogometne čarovnije bodo enako glasno poudarili, da bi najboljši mladi igralec zadnjega mundiala v prvi akciji žogo bržčas moral podati Dialloju in v drugi na desni opaziti ugodno postavljenega Neymarja …

Vprašanje, ki po včerajšnji tekmi deli strokovno javnost, je: bo Thomas Tuchel kaznoval Mbappéjevo sebičnost? Nemški strokovnjak je to že storil ob podobno nihajoči formi Ángela Di Maríe, ki si je včerajšnji dvoboj z nekdanjim klubom ogledal med rezervisti. Argentinec je novo ponižanje doživel v končnici tekme, ko ga je visokorasli vodja stroke v 88. minuti poklical, naj se pripravi za vstop, a se je po poškodbi Dialloja moral usesti nazaj na prijetno ogreto klop. Čaka podoben scenarij tudi Mbappéja? Odgovor je nemogoče podati, a nekaj je jasno. Oktobra lani Tuchel za tekmo s Club Bruggejem Mbappéja, ki se je tedaj vračal po poškodbi, ni želel poslati v boj od prve minute. Obetavni napadalec je potencialno epizodno vlogo videl kot izziv in trenerju postregel z genialnim odgovorom – s hat-trickom v zgolj 39 minutah igre –, po koncu tekme pa izustil: »Hotel sem vstopiti in vsem dokazati, da se je od mene težko ločiti …« Thomas Tuchel dobro ve, kako motivirati vzhajajočo zvezdo, da bo ta znova zablestela v polnem sijaju, s čimer bi francoskemu napadalcu omogočil, da pandemonične dvatisočdvajsetice le ne bi sklenil s strelskim mrkom na mednarodni sceni.

Mrki in padci … še 764-ič … V eni povedi: zahvaljujoč pomembni zmagi je PSG poskrbel za ponovno razdelitev kart v skupini H, a hkrati prikril nekaj vsebinske praznine, ki ostaja živa in je do konca sezone vsi tekmeci ne bodo tako površno prezrli, kot jo je sinoči Manchester United.

Foto: Šport TV

Zadnje video vsebine

1

Jesenice prikazale izjemno predstavo, visoko premagale Unterland (VIDEO)...Več

2

Simšič: “Ekipa Linza je bila boljša v dvobojih. Vedeli so, kaj so delali” (VIDEO)...Več

3

VIDEO: Kojić o primerjavah s Šeškom: To mi godi, on bo še boljši, sam pa upam na podobno raven!...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Vodstvo Cedevite Olimpije priznava: ”Nismo zadovoljni s štartom v sezono” (VIDEO)...Več

2

Do konca jesenskega dela PLT še trije krogi: Na Šport TV derbi Mure in Olimpije, Maribor proti Kopru in Nafti...Več

3

Popoln zet...Več