Na vselej žgočem marsejskem Vélodromu bo aktualna svetovna podprvakinja Francija nocoj proti Čilu iskala zadoščenje po majavi sobotni predstavi proti gostiteljici letošnjega Eura Nemčiji (0-2). Poraz, ki po govorici telesa in odzivih udeležencev ni pretirano prizadel, je stroki na čelu s selektorjem vendarle ponudil nekaj odgovorov na povečini sladke kadrovske skrbi. Eno od njih bo Didier Deschamps skušal razčleniti v odmevnem torkovem večeru.
»Dédé« si je s sodelavci izbral marčevsko reprezentančno okno za »širjenje obzorij«, zato bo v primerjavi s sobotno francosko bledico prevetril enajsterico. Deveti nastop v udarni postavi in izdatnejše število minut si v dresu s slovitim petelinom lahko obeta Eduardo Camavinga, ki se je na igrišču in zunaj njega znašel med dvema ognjema.
Po slehernem zboru izbranih vrst sledi analitični povzetek: kdo si je v strokovnih očeh pridobil točke in kdo jih je izgubil? Po današnjem dvoboju se bo vezist madridskega Reala nedvomno znašel v središču pozornosti. Proti Nemčiji si je izboril pičle pol ure, danes pa ga po napovedih čaka odmevnejša vloga in z njo lepa priložnost za nov reprezentančni zagon. Vsaj na papirju. Moramo biti natančnejši in postaviti žebljico na glavico: da ne zdrsne na rob selektorjeve pozornosti.
Deschamps je po sobotnem porazu izpostavil, da ima prvih enajst bojevnikov za evropsko prvenstvo že v glavi »pod pogojem, da ohranijo trenutno formo«. V elitni izbor Camavinga (še) ne sodi. Iznajdljivemu levičarju – kar zadeva obvladovanje žoge – se bolj ali manj obeta vloga zlatega jokerja in pogonske sile, ki bi znala z vstopom v potekih tekem na največjih odrih usodno obrniti tehtnico na francosko stran. Za nameček Camavingi v hierarhiji petelinjega cameo oddelka ni zajamčeno pravzaprav nič. Skrbno bo moral paziti, da ga ne prehiti v javnosti in stroki visoko cenjeni Warren Zaïre-Emery.
Šele peta izbira?
Karizmatičen dolgolasec se je znašel v neudobnem položaju. Ni stalnica v enajsterici, trio Rabiot-Tchouaméni-Griezmann ima pred konkurenti vsaj par korakov prednosti, ki sicer ni neulovljiva. Ne gre pozabiti, da 21-letnik še zdaleč ni povsem popisan nogometni list in ostaja up, pred katerim je bogata prihodnost, a po drugi strani v resnici ni več najmlajši. Komaj 17-letni Zaïre-Emery je v novembrskem oknu izkoristil Camavingino odsotnost zaradi poškodbe in postal najmlajši igralec z nastopom v članski izbrani vrsti galskih petelinov. Prav vzhajajočega najstnika je Deschamps v soboto namesto poškodovanega Griezmanna vrgel v ogenj in se s tem povsem približal svoji idealni začetni postavi.
Camavinga se je torej znašel v vicah in postal ne tič ne miš. Zagozdil se je na igralnem mestu, ki ni povsem njegovo. »Moj najljubši položaj na igrišču? Klasična šestica. Rad ostajam malce zadaj pred obrambno linijo in imam s tem boljši pregled nad igro. To se vidi, mar ne? To je nekaj, kar me je z zaznamovalo že pri Rennesu. Zame bi bilo bolj napadalna vloga neprimerno bolj zahtevna, tako pa lahko z nizanjem uporabnih podaj z obrambne polovice začenjam obetavne napade,« je pred tekmo z Nemčijo pojasnil za največji pariški časnik.
Največja Camavingina težava v klubu in reprezentanci je isti konkurent na priljubljenem igralnem mestu: Aurélien Tchouaméni. Če potegnemo črto čez 21-letnikovo profesionalno pot, je celo več tekem kot na šestici – na položaju obrambnega vezista pravzaprav nikjer ni prva izbira – odigral kot gibajoči se vezist (ang. “box to box”) – tj. na osmici. Ob tem je dobrih dvajset nastopov zbral še na levem boku. Vsestranskost in prilagodljivost v nogometnem svetu pogosto predstavljata dvorezen meč. Camavinga je tako nazoren primer igralca, ki mora zavoljo večplastnega profila sem ter tja potegniti kratko.
Večna dilema: kje je najboljši?
S prvo uspešno predstavo v vlogi vsestranskega levega bočnega nogometaša pri Realu je dal misliti tudi Deschampsu, ki je zamisel klubske stroke prekopiral na mundialu v Katarju. »Selektorju sem zaupal, da si zaslužim vsaj obrobno vlogo na sredini igrišča in očitno me je povsem razumel,« je aprila lani z nekoliko cinizma pristavil v intervjuju za najbolj poslušano francosko radio postajo. Z odličnimi prispevki v vlogi rezervista v za Real dobitni ligi prvakov 2021/22 si je prislužil nalepko supermenjave.
Do danes si je uspel izboriti bolj ali manj redno mesto v Realovi začetni postavi, v reprezentanci pa je v nizkem startu v čakalnici za Deschampsovo udarno enajsterico. Med galskimi petelini ima Camavingin status še vedno grenak zaznamek: manjka mu konkreten nastop na najpomembnejših tekmah, čeprav mu je v lanskem junijskem oknu proti Grčiji uspela imenitna predstava.
»Vsi kazalci kažejo v njegovo smer. Je raznovrsten in z bogatim tehničnim znanjem dokazuje, da ga žoga ne moti,« mu je ob drugem vpoklicu jeseni 2020 polaskal sivolasi selektor, ki ga je pred svetovnim prvenstvom 2022 še za dve leti vrnil v mlado reprezentanco. Sklep in povzetek se do danes še nista spremenila: zavoljo večplastnosti ima Camavinga zagotovljeno udeležbo med Deschampsovimi izbranci, a hkrati ne nujno zato, ker bi bil boljši od katerega izmed konkurentov na posebnem igralnem mestu.
Foto: Guliver Image