Tudi rokometaši so že vstopili v novo sezono. Prvi so se v boj za prvenstvene točke pognali Nemci, v sredo pa na ekrane Šport TV premierno prihaja tudi francoska rokometna liga. Pred prvimi dvoboji v Lidslstarleague je svoje izkušnje in razmišljanje predstavil Igor Anić.
Anić drugo sezono zapored igra za RK Celje Pivovarno Laško. V svoji bogati karieri je igral tako v Franciji (Montpellier, Cesson Rennes, Nantes, Saran) kot tudi v Nemčiji (Kiel, Gummersbach). S Francijo je meddrugim postal tudi evropski in svetovni prvak, s Kielom je bil na vrhu klubske Evrope.
Prvi tekmi nove sezone francoskega državnega prvenstva samo na Šport TV:
PSG – Ivry, sreda ob 20:40 na Š2
Montpellier – Pays D’aix, četrtek ob 20:40 na Š1
Igor Anić v dresu Kiela v sezoni 2009/10.
Nemčija velja za najboljšo ligo na svetu, a pogled na lanskoletni zaključni turnir Lige prvakov daje drugačen vtis. Je Bundesliga še vedno na prvem mestu ali je francosko prvenstvo že v ospredju po kakovosti?
Montpellier, Nantes in PSG so končali na vrhu elite, to so tudi tri ekipe, ki so bile na vrhu francoskega prvenstva, a ne v tem vrstnem redu. To seveda pomeni, da je francosko prvenstvo močno, po mojem gre za najmočnejše državno tekmovanje. Nemci imajo še nekaj prednosti na marketinškem, pokroviteljeskem in infrastrukturnem področju. Vsaka izmed nemških ekip ima veliko dvorano in sedeži so na vsaki tekmi skorajda popolnoma zasedeni. Tega v Franciji še ni, vendar stvari gredo ravno v to smer. Tudi manjši klubi kot so Cesson Rennes, Dunkerque in Pays D’aix so prenosili ali prenavljajo dvorane. To so dvorane s 5000, 6000 ali 7000 sedeži in tekme so razprodane. Kar se tiče same promocije in pokroviteljstva lige je tu močni partner Lidl, ki je svoje ime uvrstil tudi v samo ime tekmovanje – Lidlstarleague. Delajo se veliki koraki in pokrovitelji vlagajo več denarja. Francoska liga je torej najmočnejša, kar se tiče samega rokometa, Nemci pa imajo še vedno močnejše rokometno zaledje in boljšo organizacijsko strukturo.
Francozi torej prehitevajo po desni. Kdaj bo dokončno vse na strani francoskega rokometa?
Težko je reči. Nedavno sem zasledil informacijo, da v nemškem prvenstvu, v nemških ekipah po več kot dvajsetih letih ni niti enega francoskega reprezetnanta. Vsi so vrnili v Francijo, ali pa so šli v večje klube izven Nemčije. Tudi nemški zvezdniki, kot je denimo Uwe Gensheimer, zapuščajo domače prvenstvo. Francija na drugi strani privablja zvezdnike, privablja dobre tuje igralce in tudi to je zagotovilo, da bo francoska liga, če še ni, najboljša na svetu.
Francozi so na zadnjem EP na Hrvaškem ekipo sestavili iz 14 igralcev iz francoskega prvenstva, trije so bili člani Barcelone, Kentin Mahe pa je igral za Flensburg. Mahe je medtem novi član Veszprema.
Odhod zvezdnikov iz Bundeslige je bil že večkrat izpostavljen. Bili so zadnji, ki so v prvenstvu igrali z vsega 14-imi igralci na tekmo. To so sicer spremenili, ampak pozitivnih sprememb, v smislu novih rokometnih zvezdnikov, za zdaj še ni opaziti. So Nemci zamudili vlak? Kaj lahko naredijo, da rešijo svoje težave?
Največja težava je število tekem. Teh je preveč. Domagoj Duvnjak je denimo igralec, ki na tekmo igra od 50-60 minut. Bori se v nemškem prvenstvu v nemškem pokalu in na evropski sceni. Telo vseh teh naporov v tridnevnem ritmu na dolgi rok enostavno ne more prenesti. Pojavijo se poškodbe, mentalni napor raste. Težavo se lahko odpravi z zmanjšanjem števila ekip v Bundesligi. Trenutno imajo prvenstvo 18 ekip, v franciji je denimo prvenstvo sestavljeno iz 14 klubov. Igralci, ki morda želijo potegniti svojo kariero še za kakšno leto ali dve, to so igralci stari med 35-38 let, v Nemčiji enostavno ne morejo igrati. Prvenstvo predsatvlja preveliko obremenitev. Prav zaradi tega pride do odhodov nekaterih zvezdnikov v tujino, kjer jim je v državnem prvenstvu nekoliko lažje, kjer se lahko dejansko med sezono tudi malce spočijejo. Šolski primer tega sta denimo Filip Jicha in Momir Ilić, ki sta rpestopila v Barcelono oziroma Vespzrem. Prvenstvo je v Španiji in na Madžarskem lažje, telo je manj obremenjeno, poškodb je manj, finančna plat pa igralce tudi ne zadržuje več v Nemčiji.
V letošnji sezoni Lige prvakov boste s Celjem igrali tako proti nemškemu kot tudi francoskemu predstavniku rokometa. Proti kateremu stilu ima Celje več možnosti?
Naša največja prednost je to, da smo izjemno mladi. Sam sem seveda izjema, ampak vsi igramo s srcem in z dušo. 18 letni Makuc denimo gre z glavo tja, kamor nekateri ne bi dali niti nogo. Imamo veliko strast do igre. Moramo izkoristiti naše prednosti in predvsem s hitrostjo presenetiti nasprotnike. Če bo to dovolj zazmago proti PSG-ju ali Flensburgu super, ampak mi imamo tu vendarle nekoaliko drugačne cilje in načrte. Doma moramo dobiti tekme proti Zagrebu, Skjernu in Zaporožju, če nam to uspel bi prišli do zares dobrega izhodišča.
Prvi tekmi nove sezone francoskega državnega prvenstva samo na Šport TV:
PSG – Ivry, sreda ob 20:40 na Š2
Montpellier – Pays D’aix, četrtek ob 20:40 na Š1
Foto: Šport TV