Nova sezona lige ameriškega nogometa NFL je pri koncu. Ostalo je le še zadnje dejanje, finalni obračun, imenovan super bowl. Ta bo 52. po vrsti, znova pa bodo v njem New England Patriots, ki bodo v Minneapolisu lovili šesti naslov prvaka, drugega zapovrstjo. Tekmeci bodo Philadelphia Eagles, ki na svojo prvo lovoriko še čakajo.
Leto po tem, ko je New England s podajalcem Tomom Bradyjem uprizoril največji preobrat v zgodovini finalnih tekem, potem ko je v zmago spreobrnil zaostanek 3:28 iz tretje četrtine, je za mnoge najboljši podajalec v zgodovini spet glavni na sceni.
Če bi Bradyju znova uspelo osvojiti naslov, bi pri 40 letih podrl dodaten kup rekordov. Med drugim bi šesti prstan pomenil največ za kateregakoli igralca v zgodovini NFL, prav tako bi postal najstarejši podajalec oziroma quarterback z zmago na super bowlu. S tem bi prehitel Peytona Manninga, ki je pred dvema letoma z Denver Broncos osvojil naslov pri 39 letih.
Svoj prvi naslov je osvojil pred 16 leti, nič pa ne kaže, da bi mu leta nagajala. V rednem delu sezone je podal za 4577 jardov, največ v ligi, in pravi, da bo igral do sredine štiridesetih. “Zakaj bi vsi radi videli, da se upokojim? Še vedno se zabavam,” je dejal med tednom.
Kljub temu je nekaj nejasnosti glede prihodnosti prevlade v večini ZDA “osovraženega” New Englanda, glavna sodelavca trenerja Billa Belichicka, koordinatorja napada in obrambe Josh McDaniels in Matt Patricia, bosta po sezoni najverjetneje zapustila ekipo. Ob tem so mediji poročali tudi o sporu med Belichickom, Bradyjem in lastnikom Robertom Kraftom zaradi presenetljive oktobrske prodaje rezervnega podajalca Jimmyja Garoppola.
Ne glede na vse to imajo na stavnicah še vedno prednost patrioti, ki so v polfinalu v tesni tekmi izločili Jacksonville Jaguars (24:20). Njihovi tekmeci iz Philadelphie pa so v mesto bratske ljubezni vnesli še več pozitivnih čustev, ko so pred domačimi gledalci malce presenetljivo razbili Minnesota Vikings (38:7) in pokazali, da so – čeravno brez poškodovanega prvega podajalca Carsona Wentza – resen tekmec tudi z rezervnim in dokaj neizkušenim 29-letnim quarterbackom Nickom Folesom.
Ta je pokazal kakovostne predstave v končnici, v kateri so orli izločili še lanske finaliste Atlanta Falcons. Ob dobri obrambi Philadelphio odlikujejo tudi dobri tekači Jay Ajayi, LeGarrette Blount (ta je lani s patrioti postal prvak) in tudi Corey Clement, lovilci Nelson Agholor, Alshon Jeffrey in Torrey Smith ter “tight end” Zach Ertz.
Na drugi strani ima tudi Belichick ob Bradyju nekaj izvrstnih orožij. Patrioti, ki so v četrtfinalu izločili Tennessee Titans, so znani po tem, da se dobro pripravijo na tekmeca in so zelo kreativni pri klicanju in sestavljanju akcij.
Pri tem se zanašajo na raznovrstne tekače, predvsem sta v zadnjem obdobju v ospredju Dion Lewis in James White, eden ključnih mož v končnici je lovilec Danny Amendola, ob njem pa še Brandin Cooks in Chris Hogan, na položaju “tight enda” pa je Rob Gronkowski, ki je na zadnji tekmi dobil pretres možganov, a bo v noči na ponedeljek nared za pohod na nov naslov. Svojega tretjega so patrioti osvojili leta 2005 prav proti orlom (imajo še naslove iz 2002, 2004, 2005 in 2017).
Tako kot je razlika v izkušnjah pri podajalcih obeh ekip, je tudi pri trenerjih. Petinšestdesetletni Belichick ima že sedem naslovov (dva je osvojil še kot pomočnik pri New York Giants), 50-letni Doug Pederson pa šele drugo leto deluje kot glavni trener.
Kljub temu Pederson pravi, da z veseljem sprejemajo vlogo ne-favorita (“underdoga” – zato se nekateri igralci iz Philadelphie v zadnjem obdobju v javnosti kažejo s pasjimi maskami). Ta je s svojo ekipo odlične predstave kazal že v rednem delu, ki so ga orli končali z razmerjem zmag in porazov 13-3, takšno so imeli le še Minnesota, New England in Pittsburgh (slednji je izgubil v četrtfinalu proti Jacksonvillu).
Sezono, v kateri so se St. Louis Rams in San Diego Chargers preselili v Los Angeles, v kateri so zadnje čase tradicionalno slabi Cleveland Browns končali brez zmage ter v kateri so Buffalo Bills prvič po 17 letih okusili končnico, je po svoje spet zaznamoval tudi nekdanji podajalec San Francisco 49ers Colin Kaepernick (trenutno brez službe v NFL).
Ta je s klečanjem ob igranju ameriške himne pred tekmo v znak osveščanja proti policijskemu nasilju in drugim sistemskim krivicam, ki zadevajo predvsem temnopolte v ZDA, začel avgusta 2016.
Klečanje se je hitro razširilo po ligi NFL, malce pa zamrlo na začetku te sezone. Po tem, ko pa je predsednik ZDA Donald Trump izjavil, da bi morali klubi odpustiti vsakogar, ki kleči med himno, pa je klečanje znova pridobilo na množičnosti. To bi se lahko nadaljevalo tudi na bližnjem super bowlu, saj liga NFL igralcev, ki bi klečali med himno, ne bo zadržala v slačilnicah.
Zadržala pa niti niti cen vstopnic, ki so spet rekordne. Pet dni pred tekmo je bila povprečna cena vstopnice 6922 dolarjev. Bolj ko se finale bliža, bolj cene padajo, a v ZDA vseeno pričakujejo, da bo povprečje prvič preseglo 4000 dolarjev za vstopnico. Povprečen obiskovalec bo predvidoma porabil 6639 dolarjev za super bowl. Velik posel predstavljajo tudi oglasi, 30-sekundni bo stal predvidoma 5,5 milijona dolarjev.
Med polčasoma tekme, ki bo pred televizijske ekrane po svetu privabila večsto milijonov gledalcev, vse bolj številne tudi v Sloveniji (po slovenskem času bo tekma ob 00.30 z nedelje na ponedeljek), bo zbrane zabaval pop zvezdnik Justin Timberlake.
Foto: Šport TV
Vir: STA