V Oslu se ta teden začenja biatlonsko svetovno prvenstvo. Mesto je prestolnica Norveške vse od leta 1814, ko je država, ki je bila pred tem sestavni del Danske, dobila samostojnost. Vse do takrat se je mesto imenovalo Kristiania.
V Oslu je sedež norveške vlade in parlamenta, pa tudi kraljevi dvorec. S skoraj 660.000 prebivalci je daleč največje mesto v državi, na širšem območju pa živi 1,9 milijona ljudi ali več kot tretjina od vseh 5,2 milijona Norvežanov. Mesto, ki leži med Oslofjordom in velikimi gozdovi, velja za eno najdražjih na svetu.
Norveška je že več kot 1000 let kraljevina, do leta 1814 in poraza Napoleona pa je bila skoraj 300 let takorekoč ena od danskih pokrajin. Po mirovni konferenci v Kielu je Danska izgubila svoj vpliv na območju Norveške, povečal pa se je vpliv Švedske. Popolno samostojnost je država dobila leta 1905.
Trenutno državo vodita kralj Harald in kraljica Sonja, ki sta januarja praznovala že 25 let od vzpona na prestol. Za prvega kralja pa velja Harald Harfagre, ki se je na prestol povzpel okrog leta 885.
Bogata je tudi športna zgodovina. Oslo je gostil zimske olimpijske igre leta 1952, Lillehammer, tudi s slovenskimi medaljami, leta 1994. Biatlonci so se za medalje SP tukaj že merili leta 1986 in 2000, ob tem je bilo v Holmenkollnu tudi nekaj tekem SP, ki so zaradi pomanjkanja snega oziroma hudega mraza odpadle v Minsku in Kontiolahtiju. Leta 2002 so tukaj razdelili tudi medalje najboljšim na tekmi s skupinskim startom, ki takrat še ni imela statusa olimpijske discipline.
Prizorišče SP je legendarni Holmenkollen, z modernim nordijsko-biatlonskim centrom in izredno tradicijo. Tukaj so prve tekme, tudi v skokih, izvedli že leta 1892, najboljši pa so takrat na Holmenbakknu skočili okrog 20 metrov. Ime Holmenkollen je sestavljeno iz norveške besede kollen, ki v prevodu pomeni grič, beseda holmen pa izvira iz priimka dr. Holma, ki je imel v 19. stoletju tukaj svoj sanatorij.
Foto: Šport TV