Na našem prvem programu si boste ob 20:45 lahko ogledali prvi polfinale 77. izvedbe nemškega DFB pokala. Pomerila se bosta regionalni ligaš Saarbrücken in predstavnik elitne Bundeslige Bayer iz Leverkusna. Pri obeh klubih smo imeli Slovenci v preteklosti svoja predstavnika. Eden še vedno igra na najvišji ravni, drugi je že končal kariero in se je ukvarjal tudi z bodybuildingom.
Nedavni slovenski reprezentant Kevin Kampl je v Leverkusnu preživel velik del svoje nogometne kariere. V bližnjem Solingenu rojeni Kampl je bil prvič član Bayerja med letoma 1998 in 2011, vmes je v sezoni 2010/11 nastopal za Greuther Fürth, sicer pa je šlo v glavnem za udejstvovanje v mladinskem pogonu Farmacevtov. Po postankih pri Osnabrücku, Aalenu in Salzburgu se je Kevin Kampl v Leverkusen vrnil leta 2015, ko ga je Bayer iz dortmundske Borussie pripeljal za 11 milijonov evrov. Dve leti kasneje je sledil še 20-milijonski prestop v Leipzig, kjer nesojeni zvezdnik slovenske izbrane vrste igra še danes. Obeta se mu podaljšanje pogodbe.
Kamplov nekdanji klub Bayer se bo za vstop v finale pomeril s presenečenjem aktualne pokalne zgodbe. Predstavnik četrtega kakovostnega ranga nemškega klubskega ustroja Saarbrücken je na poti med štiri najboljše izločil dva drugoligaša in dva prvoligaša. Čeprav je zadnjo uradno tekmo odigral marca, bo poskusil presenetiti še moštvo iz Leverkusna. V vsakem primeru je Saarbrücken v razvlečeni sezoni dosegel enega največjih uspehov v novejši zgodovini kluba. Poleg uvrstitve v polfinale DFB pokala je namreč osvojil prvo mesto v tekmovanju Regionalliga Südvest in se bo v prihodnji sezoni spet preizkusil v profesionalni tretji ligi.
Saarbrücken je v polfinalu DFB pokala igral v sezonah 1956/57, 1957/58 in nazadnje v 1984/85, ko ga je z 1:0 izločil kasnejši prvak Bayer Uerdingen. Četrtič nastopa v polfinalu, a v tem članku se ne bomo ukvarjali s polfinalnimi nastopi, pač pa s prav posebno tekmo. 15. avgusta leta 1997 je tudi takrat četrtoligaš Saarbrücken na Ludwigspark stadionu v prvem krogu DFB pokala gostil bundesligaški Freiburg. Na obeh straneh sta bila slovenska nogometaša. Miran Pavlin je bil član Freiburga, Branko Žibert pa je zastopal Saarbrücken. Domači so uprizorili presenečenje, Freiburg so ugnali z 1:0, edini gol na tekmi pa je v 74. minuti dosegel Branko Žibert.
“Trpeli smo kot hudič. Domači so imeli igralce, ki so znali vse, mi pa smo malce podcenjevali in se osredotočali na ligo. To seveda ni bilo dovolj in zato smo izpadli. Nemško pokalno tekmovanje je, za razliko od nekaterih drugih držav, zelo cenjeno in spoštovano. Za manjše klube so pokalne tekme praznik nogometa, večji pa se pogosto lahko opečejo,” je v naši zadnji oddaji 3,4 Šport dejal Miran Pavlin, ki se je spomnil rojaka v dresu nasprotnega moštva. Saarbrücken po zmagi nad Freiburgom ni dolgo ostal v pokalnem tekmovanju, že v naslednjem krogu ga je na Ludwigsparku pred 33.000 gledalci s 4:0 nadigral Kaiserslautern.
Danes 51-letni Branko Žibert je za Saarbrücken nastopal med letoma 1996 in 2000. Gre za nekdanjega igralca ljubljanske Olimpije, ki je nase opozoril v prvi polovici devetdesetih let. Z Olimpijo je igral proti AC Milanu in osvojil dvojno krono v sezoni 1992/93. Nato se je podal v Nemčijo k Oldenburgu, dve sezoni je igral v Švici za Schaffhausen in Bülach, sledilo pa je omenjeno štiriletno obdobje pri Saarbrücknu, za katerega je na 121 tekmah zabil 56 golov. 117 tekem je odigral v regionalni ligi West-Südwest, štiri pa v DFB pokalu. V tujini je igral še pri nemškem Elversbergu ter avstrijskih nižjeligaših St. Veit, Völkermarkt, KAC 1909, Keutschach in St. Margareten.
Vmes se je vrnil v domovino in sodeloval pri začetku posebnega projekta v prestolnici. Predhodnik današnje Olimpije NK Bežigrad je leta 2005 začel tekmovati v najnižji 2. Ligi MNZ Ljubljana. Za zeleno-bele so pod vodstvom Primoža Glihe nastopala številna znana imena iz slovenske nogometne preteklosti. Med njimi je bil tudi Branko Žibert, ki je za novo Olimpijo nastopil na desetih tekmah in dosegel zadetek ob zmagi s 5:2 na domači tekmi z Jevnico na Centralnem stadionu za Bežigradom. Žibert v drugem delu omenjene sezone ni bil več član Zmajev, preselil se je v Avstrijo, kjer je igral še pet let preden je leta 2010 pri Šentjurju končal kariero.
Foto: Sportida.com, twitter.com, facebook.com