Na hokejskem svetovnem prvenstvu elitne divizije se bo pomerilo 16 najboljših reprezentanc, med njimi tudi slovenska izbrana vrsta. Poleg nje se je med elito, prvič po letu 2016 pojavila Madžarska, veliko oči pa bo uprtih v tiste, ki veljajo za glavne favorite. Mednje prav gotovo spadajo aktualni prvaki in letošnji domačini Finci. Spodaj vam predstavljamo ekipe, ki imajo po mnenju javnosti največ možnosti za naslov, in tiste, ki lahko presenetijo.
Finska
Ni skrivnost, da se bo po lanskem uspehu tudi letos finska reprezentanca osredotočila zgolj in samo na zlato. Kaj drugega bi bilo pred domačo publiko veliko razočaranje. Domačini so še bolj prepričani v uspeh, potem ko se je v državno moštvo vrnil Kaapo Kakko, ki se že 4 leta odlično razvija v elitni ameriški NHL ligi. S sedmimi goli in podajo je svoji domovini pomagal do slavja že leta 2019 na Slovaškem.
Preostali kader Jukke Jalonena ostaja večinoma nespremenjen. Še vedno se bodo nasprotniki borili proti Mikku Lehtonenu, Sakariju Manninenu in Joelu Armii, trem izmed štirih vodilnih strelcev lanske izvedbe svetovnega prvenstva. Med vratnicama bo ponovno ‘čepel’ Jussi Olkinuora.
ZDA
Tudi na letošnje prvenstvo Američani prinašajo mešanico izkušenj in mladosti. Med 22 imeni, na katere stavi selektor David Quinn, jih kar 8 nastopa v univerzitetni ligi NCAA, med njimi tudi Sean Farrell, ki je bil del izbrane vrste že na lanskem SP, nastopil pa je tudi na olimpijskih igrah.
Izkušnje iz NHL zagotavlja Nick Bonino, ki je z ZDA že prišel do dveh bronastih kolajn na elitnem SP. Alex Tuch je z Buffalom imel zelo produktivno sezono, bo pa to prvenstvo zanj posebnega pomena, saj bo nastopil skupaj z mlajšim bratom Lukeom, ki velja za enega perspektivnejših ameriških hokejistov. Lani so Američani drago prodali svojo kožo, saj so v polfinalu izgubili proti kasnejšim zmagovalcem Fincem, v malem finalu pa bronasto kolajno predali Čehom.
Švedska
Po dveh zaporednih naslovih v letih 2017 in 2018 švedski uspeh stagnira. Pred dvema letoma se Švedi (tragično in skoraj senzacionalno) niso uspeli prebiti iz skupine – končno deveto mesto je pomenilo najslabši izkupiček po daljnem letu 1937. Lani se je zazdelo, da lahko moštvo Johana Garpenlova popravi vtis, a so bili v četrtfinalnem dvoboju po podaljšku boljši hokejisti Kanade.
To je bil tudi zadnji obračun, ki ga je vodil Garpenlov, nadomestil ga je 43-letni Sam Hallan, ki je pred tem z ekipo Vaxjo osvojil 3 švedske titule. Zelo je prevetril moštvo, saj kar 15 igralcev čaka na debi na svetovnih prvenstvih. S tem je v Skandinaviji povzročil kar precej ”dvigov obrvi” in če mu ne bo uspel kak boljši izid, lahko pričakujemo ponovno ukrepanje švedske hokejske zveze.
Nemčija
Lani so se Nemci petič v zadnjih šestih letih prebili iz skupinskega dela. Češka je v četrtfinalu ekspresno končala njihovo kampanjo v izločilnih bojih, a ne glede na to so Nemci dokazali, da so postali hokejska velesila. Novi selektor Harold Kreis ima realistične ambicije – ponoviti lanski dosežek.
Njegova ekipa je prepredena s tremi NHL-ovci. Napadalec Nico Sturm je gonilna sila Avalancha, letos pa čaka na debi med svetovno elito. J.J. Peterka je perspektivni mladenič, Moritz Seider pa bo poskušal ponoviti lansko statistiko 7 točk na 8 tekmah.
Danska
Lansko SP je za Dance bilo vrtiljak čustev. Prvič v zgodovini so premagali Kanadčane, a že naslednji dan doživeli hud ‘debakel’ proti Slovakom (1-7).
V oči bode predvsem odsotnost 36-letnega Sebastiana Dahma, ki je bil nepogrešljivi člen reprezentance zadnjih 10 sezon. Brez njega Danska razpolaga s tremi vratarji, ki imajo skupno le 3 nastope na najvišjem odru hokeja. Edini NHL-ovec je Nikolaj Ehlers.
Francija
Hokejisti Francije so ponovno skočili v višjo divizijo po ruskem in beloruskem suspenzu ter lani priložnost izkoristili z odprtimi rokami. Premagali so Kazahstan in Italijo, kar je bilo dovolj za obstanek med elito.
Sacha Treille bo tudi letos skrbel za vodenje, nastopil bo že na svojem 13. svetovnem prvenstvu. Alexander Texier bo kot edini prinesel višji tempo ameriške NHL. Med novinci je Justin Addamo, ki velja za perspektivno desno krilo.
Avstrija
Lani so naši severni sosedje skupinski del zaključili kot šesti. Premagali so Češko in skoraj presenetili mogočno reprezentanco ZDA. Preživetje so si zagotovili z zmago nad Veliko Britanijo.
Letošnji cilj je končati pred Madžarsko in Francijo, kar bi omogočilo ponovitev lanskega izkupička. Ogrodje ekipe ostaja večinoma enako s Petrom Schneiderjem (9 točk na lanskem SP) in Dominiqueom Heinrichom (7 točk), ponovno bo prisoten tudi tandem Bernhard Starkbaum – David Kickert.
Madžarska
Madžari so se vrnili med elito prvič po letu 2016. Takrat so sicer prvič slavili na tako visokem nivoju po času med obema vojnama, a jih slavje ni rešilo pred nazadovanjem. Leta 2016 sta za naše severovzhodne sosede nastopala Gergo Nagy in Daniel Koger, ki bosta pomemben sestavni člen reprezentance tudi letos. V vratih pa bodo prvič po zelo dolgem času pogrešali poškodovanega Mikosa Rajno.
Večina igralcev si kruh služi v domačem prvenstvu oz. v razširjeni avstrijski ICEHL ligi. Svetla izjema je Balazs Sebok, ki je večino kariere igral na Finskem, tako da mu led letošnje izvedbe SP ni tuj.
Foto: AP Photo/Martin Meissner via Guliver