Slovenska nogometna izbrana vrsta je na virtualnem žrebu v Zürichu dobila nasprotnice v kvalifikacijah za nastop na svetovnem prvenstvu, ki ga bo leta 2022 gostil Katar. Upokojena zvezdnika Rafael van der Vaart in Daniele De Rossi sta bila prisotna na plesu kroglic, ki je naši reprezentanci namenil skupino H s Hrvaško, Slovaško, Rusijo, Ciprom in Malto. Nosilka naše skupine bo aktualna svetovna podprvakinja Hrvaška.
Selektor: Zlatko Dalić
Mesto na lestvici Fifa: 11. mesto
Selektor trenutno enajste reprezentance na lestvici Fife je 54-letni Zlatko Dalić, ki se je podpisal pod največji uspeh Hrvaške v njeni zgodovini. Pred dvema letoma je Ognjene v Rusiji popeljal do velikega finala, v katerem je klonil proti Francozom. Izbrano vrsto je prevzel 7. oktobra 2017, ko je zveza odpustila Anteja Čačića. Predhodno je sedem let deloval v arabskem klubskem nogometu, vodil je moštva Al-Faisaly, Al-Hilal in Al-Ain ter osvojil nekaj lovorik. V Albaniji je bil trener Dinama iz Tirane, na Hrvaškem pa je vodil Slaven Belupo, Rijeko in na začetku trenerske poti Varteks iz Varaždina, s katerim je leta 2006 izgubil finale hrvaškega pokala proti Rijeki.
Za Varteks je Zlatko Dalić tudi igral v treh različnih obdobjih svoje kariere aktivnega nogometaša. Profesionalno pot je sicer pričel pri splitskem Hajduku, s katerim je leta 1984 osvojil jugoslovanski pokal Maršala Tita. Pri ponosu Dalmacije je odigral pet sezon v treh različnih obdobjih, bil pa je tudi član Budućnosti iz Podgorice in mostarskega Veleža. Po vsaj malce presenetljivem prevzemu selektorske funkcije se je odlično povezal s starejšimi igralci v reprezentanci, kar je brez dvoma botrovalo velikemu uspehu v Rusiji. Luka Modrić je njegova podaljšana roka na igrišču in v svoji avtobiografiji Moja igra ne skopari s pohvalami na račun selektorja Dalića.
Glavni zvezdnik: Luka Modrić
Kapetan in prvi zvezdnik hrvaške selekcije, 35-letni Luka Modrić, ne potrebuje posebne predstavitve. Član madridskega Reala je osvojil zadnjo Zlato žogo, ki jo je podelila revija France Football. Z Dinamom je bil trikrat hrvaški državni prvak, dvakrat je osvojil pokal, enkrat pa super pokal. Z Realom je štirikrat zmagal v Ligi prvakov, trikrat je postal klubski svetovni prvak, dvakrat španski prvak in še bi lahko našteval. V kockastem dresu Hrvaške je odigral 133 tekem in dosegel 16 zadetkov. Nastopil je na treh evropskih prvenstvih (2008, 2012, 2016) in treh svetovnih prvenstvih (2006, 2014, 2018). Skoraj zagotovo bo zraven tudi v kvalifikacijah za SP 2022 v Katarju.
Največji dosežki na EP in SP:
Izbrana vrsta naših južnih sosedov se je doslej petkrat uvrstila na svetovno prvenstvo. Prvikrat ji je uspelo leta 1998, ko je na zaključnem turnirju v Franciji presenetljivo osvojila tretje mesto. Na naslednjih treh mundialih v letih 2002, 2006 in 2014 so Hrvati izpadli že po skupinskem delu tekmovanja, na zadnjem v Rusiji pred dvema letoma pa so dosegli največji uspeh v svoji zgodovini, saj so klonili šele v velikem finalu proti Franciji. Odkar je Hrvaška samostojna država se samo enkrat ni uvrstila na svetovno prvenstvo, leta 2010 je ni bilo v Južnoafriški Republiki, kjer je Slovenija zabeležila svoj drugi nastop in za las zgrešila izločilne boje.
Hrvaška je tudi šestkratna udeleženka evropskih prvenstev. Leta 1996 je na krstnem nastopu v Angliji prišla do četrtfinala, dosežek pa ponovila leta 2008 v Avstriji in Švici. Pred štirimi leti je v Franciji izpadla v osmini finala, v letih 2004 na Portugalskem ter 2012 na Poljskem in v Ukrajini pa je tekmovanje zapustila že po končanem skupinskem delu. Sodelovala bo tudi na zaključnem turnirju prestavljenega Eura 2020, ki ga bomo na Šport TV prenašali med prihodnjimi poletnimi počitnicami. Slovenija je samo enkrat nastopila na zboru najboljših evropskih reprezentanc, pred dvajsetimi leti v Belgiji in na Nizozemskem, kjer je izpadla po skupinskem delu.
Dosedanji dvoboji s Slovenijo:
Slovenija se je s Hrvaško doslej pomerila devetkrat. Dvakrat v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo, enkrat v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, trikrat pa na prijateljskih tekmah. Šest zmag Hrvatov in trije neodločeni izidi tvorijo trenutno bilanco sosedskih obračunov. Pisec pričujočih vrstic se najraje spominja gostovanja naše izbrane vrste na splitskem Poljudu v okviru kvalifikacij za mundial leta 1998 v Franciji. 2. aprila 1997 je Slovenija pred 30.000 gledalci iztržila neodločen izid 3:3. Hat-trick je za takratno zasedbo Zdenka Verdenika dosegel Primož Gliha, še danes najboljši strelec medsebojnih tekem z našo južno sosedo, ki ji je skupaj zabil štiri zadetke.
Vsa srečanja slovenske reprezentance v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo si boste lahko ogledali na programih Šport TV!
Foto: Šport TV