[1175]
236480

Roglič na svetovnem prvenstvu daleč od medalj

22. 9. 2024, 17.42

Belgijec Remco Evenepoel je ubranil naslov v vožnji na čas na svetovnem prvenstvu. V Zürichu je 24-letnik po 46,1 km razgibane trase ugnal dva Italijana, srebrnega Filippa Ganno za šest in bronastega Edoarda Affinija za 54 sekund. Edini slovenski predstavnik Primož Roglič je preizkušnjo končal na 12. mestu.

Končni vrstni red na odru za zmagovalce je bil na las podoben tistemu na lanskem SP v Glasgowu. Evenepoel je kljub izgubi časa v zadnjem delu trase postal šele šesti kolesar, ki je ubranil naslov svetovnega prvaka.

Ganna je osvojil že peto kolajno, drugo srebrno zapovrstjo, medtem ko je Britanca Joshuo Tarlinga na odru za zmagovalce v Zürichu zamenjal nedavni evropski prvak Affini.

Štiriintridesetletni Roglič, olimpijski prvak v vožnji na čas pred tremi leti ter na SP že srebrn v kronometru pred sedmimi leti, je po 12,5 km ravninskega dela po nekoliko rezervirani vožnji zasedal šele 11. mesto z zaostankom 37 sekund.

Drug del z dvema krajšima klancema bi moral biti Rogliču pisan na kožo, a je tudi v tem delu izgubljal stik z najboljšimi. Na vrhu je bil po 26,6 km še naprej 11., a že z zaostankom 1:16 minute.

V tretjem delu je Zasavec nekaj mest pridobil in se zasidral v deseterici, a nato do konca spet nekoliko izgubil. Ciljno črto je Roglič prečkal s časom 55:08 minute oziroma 2:06 za svetovnim prvakom Evenepoelom.

Že od samega začetka je bilo jasno, da se bosta izjemna Belgijec in Italijan spopadla za zlato. Evenepoel je imel pri prvem vmesnem času 6,7 sekunde naskoka, na vrhu obeh krajših klancev pa je ta prednost narasla le za dve sekundi in pol.

Evenepoel je tudi do doline pridobival in imel pri tretjem vmesnem času 19 sekund naskoka pred Ganno, do cilja pa je nato ubranil vsega šest sekund prednosti in drugič zapovrstjo postal svetovni prvak po lanski zmagi iz Glasgowa.

Tesno je bilo tudi v boju za tretje mesto. Bron si je po odlični drugi polovici trase, ki je bila precej hitrejša, zagotovil evropski prvak Affini, ki je za 23 sekund za sabo zadržal lani bronastega Britanca Joshuo Tarlinga.

Smolo je imel predvsem Avstralec Jay Vine, ki je bil tako pri drugem kot tretjem vmesnem času tretji, nato pa je grdo padel in okrvavljen ciljno črto prečkal kot peti.

Člane čez teden dni čaka vrhunec prvenstva z 273,9 km dolgo cestno dirko, na kateri bodo poleg Rogliča nastopili še Tadej Pogačar, Matej Mohorič, Jan Tratnik, Luka Mezgec, Matevž Govekar, Domen Novak in Jaka Primožič.

Članice, od Slovenk bodo na startu Urška Žigart, Urša Pintar in Špela Kern, bodo nastopile dan prej.