[2]
229468

Selektor Portugalske po prvem porazu na Euru: ”Ni ekipe, ki bi poleg Nemčije igrala tako dobro, kot smo igrali mi”

Avtor: Lamin Diallo
27. 6. 2024, 08.18

Nogometaši Portugalske so na evropskem prvenstvu v Nemčiji v 3. krogu predtekmovalne skupina F izgubili z Gruzijo z 2:0 (1:0), kar pomeni, da se bo v ponedeljek Slovenija v osmini finala pomerila s Portugalsko. Za Gruzijo sta zadela sta Hviča Kvarachelia v 2. minuti in Georges Mikautadze s kazenskega strela v 57. minuti.

Ekipi Gruzije in Portugalske je ločilo 68 mest na svetovni lestvici za največjo razliko tekmecev na tem EP. Favorizirana Portugalska se je že po prejšnji tekmi uvrstila v izločilne boje in tokrat igrala v skoraj povsem spremenjeni sestavi glede na prejšnje tekme.

Po minuti in 32 sekundah je s tretjim najhitrejšim golom na tem EP Gruzija izkoristila veliko napako Portugalske na sredini igrišča, Antonio Silva je nerazumljivo slabo podal proti svojemu golu in Georges Mikautadze, ki je dosegel oba gola svoje ekipe na tem prvenstvu, je podal do napadalca Napolija Kvarachelie za 1:0.

V začetku 17. minute je na drugi strani prvi resno zapretil Cristiano Ronaldo, ki je s prostega strela z okrog 35 m močno streljal, a preveč po sredini, da bi lahko ogrozil gol tekmecev, čeprav se je moral vratar Giorgi Mamardašvili kar potruditi, da je poskus ubranil.

Francisco Conceicao je zgrešil 28. minuti podajo za zadetek, Ronaldo je nato padel v kazenskem prostoru. Slednji je zato protestiral in dobil prvi rumeni karton na tekmi. Joao Felix je po pol ure za malo poslal žogo mimo gruzijskih vrat, v nadaljevanju pa je imel priložnost spet Ronaldo, vendar so mu tekmeci nevaren poskus blokirali.

Giorgi Gvelesiani, osrednji gruzijski branilec, je v 36. minuti podajo strelca uvodnega gola za las zgrešil. Dobre dve minuti pred koncem je Joao Palhinha zgrešil poskus z razdalje, še bolj natančen pa je bil Felix tik pred koncem polčasa, a je bil uspešen vratar Gruzije.

Po protinapadu je v nadaljevanju Kvarachelia povsem zgrešil žogo, ko bi lahko z roba kazenskega prostora neoviran povišal prednost. Diogo Dalot je nato skoraj zadel, vendar se je izkazal gruzijski vratar. Po posredovanju Vara več kot minuto pozneje je sledil kazenski strel za Gruzijo. Mikautadze je z zadetkom nato postal ta čas najboljši strelec EP.

Ronaldo, eden najbolj aktivnih Portugalcev na igrišču, je v 66. minuti zapustil zelenico, kar je pospremil z brco v bidona ob igrišču in pomenljivim mrmranjem v brado. Conceicao je v nadaljevanju še vedno skušal ogroziti vrta tekmecev, vendar ni uspel biti res nevaren. Kot tudi ne njegovi soigralci, medtem ko so Gruzijci zaprli prihode do gola za zgodovinski uspeh reprezentance.

Selektor Portugalske Roberto Martinez je po zadnjem srečanju skupinskega dela dejal: ”Opravili smo veliko sprememb, fokus je bil na pripravi vseh igralcev. Sedaj smo bolj pripravljeni. Imeli smo igralce na rezervni klopi, ki jih nismo želeli uporabiti, saj smo že bili prvi v skupini in naš cilj je bil že dosežen.”

”Ni lahko, saj ne maramo izgubljati. To je bil naš prvi poraz na tekmovanju, a sedaj smo pripravljeni, ” je dodal 50-letnik, ki je svoj prvi poraz na klopi Portugalske doživel prav proti Sloveniji. Portugalska je pod njegovim vodstvom na 15 srečanjih izgubila 3-krat. Poleg Slovenije in Gruzije je bila na prijateljskem obračunu od Portugalcev boljša še Hrvaška.

”Za Gruzijo je bila to odločilna tekma, za nas je bil to le korak pred osmino finala. Tudi to je vplivalo na končni izid. V vsak obračun se podamo z željo po zmagi. Ostajamo samozavestni, saj ne pomnim ekipe razen Nemčije, ki bi igrala tako dobro kot mi. Pripravljeni smo na naslednjo tekmo, ” je še dejal selektor Portugalske reprezentance.