Slovensko hokejsko reprezentanco čaka najpomembnejše tekmovanje v sezoni in tudi v zadnjih letih. V Rigi se bo od sobote merila na SP elitne skupine, kar je za Slovence prvi nastop med najboljšimi po letu 2017. Tako kot vedno je cilj oziroma želja slovenskih hokejistov predvsem en - ostati med ekipami, ki odločajo o svetovnem hokejskem vrhu.
Zgodovina slovenskih nastopov na velikih hokejskih tekmovanjih je pestra. Od leta 2001, ko je Slovenija prvič prišla med najboljše na svetu v elitno skupino, so sledili številni vzponi in padci. Nazadnje so na Slovenci SP nastopili lani, ko je bila Ljubljana gostiteljica drugoligaškega tekmovanja. Z zanesljivo zmago so si (skupaj z drugimi Madžari) priigrali pravico nastopa na letošnjem elitnem prvenstvu.
Slovenija je doslej nazadnje nastopala v konkurenci najboljših 16 na svetu leta 2017 v Parizu. Takrat je izpadla, pozneje dvakrat ostala na nižji ravni, v naslednjih dveh letih (2020 in 2021) pa prvenstev tega razreda ni bilo zaradi pandemije.
Zgodovina slovenskih nastopov na SP je sicer zelo bogata, prvi mejnik pa je leto 2001. Takrat je bilo tekmovanje tako kot lani v ljubljanski dvorani Tivoli in takrat so si Slovenci prvič kot samostojna država priborili vozovnico za elito.
Pogled na zgodovino nastopov kaže predvsem nihanja. Slovenija je bila vseskozi razpeta na poti med elito in drugo ligo; od tistega leta 2001 je na elitnem SP igrala skupno devetkrat. Na drugoligaških SP pa je bil lanski nastop v domačem gnezdu deseti po letu 2001.
Slovenski ljubitelji hokeja so se tako že navadili, da reprezentanca igra po sistemu gor – dol. Zaradi različnih okoliščin je bil doslej zadnji “gor” že precej oddaljen, a je nato prepričljiva domača zmaga v Ljubljani 2022 Slovencem zagotovila elitno SP 2023.
Prvič se je v elitni konkurenci Slovenija znašla leta 2002 na Švedskem, potem ko si je uvrstitev med najboljše priborila doma leto prej. Sledile pa so selitve. Leta 2003 na Finskem so Slovenci prvič izpadli, a se nato tudi takoj vrnili z uspehom na drugoligaškem tekmovanju na Poljskem v Gdansku.
Vrnitev je bila takrat hitra in je zdržala dve leti, saj so se Slovenci leta 2005 v Avstriji, ko so igrali v Innsbrucku, obdržali med elito, od koder pa so spet izpadli leta 2006 v Latviji.
Nov uspešen projekt reševanja je bilo domače drugoligaško prvenstvo 2007 v Ljubljani, po katerem so leta 2008 slovenski hokejisti nastopili na elitnem SP v Kanadi v Halifaxu, a se spet takoj poslovili. Naslednje leto pa so prvič ostali med drugoligaši, saj je bila Slovenija v Litvi le druga, zato pa je bilo drugače leta 2010, spet doma v Ljubljani: s prvim mestom si je slovenska vrsta spet zagotovila nastop med najboljšimi leta 2011 na Slovaškem.
A je spet sledila takojšnja pot nazaj navzdol, naslednje leto pa novo domače prvenstvo, spet uspešno: s prvim mestom v Ljubljani 2012 se je odprla pot na SP 2013 na Švedskem – od tam pa nova selitev navzdol.
Leta 2014 je bilo SP divizije I v Južni Koreji, prineslo je prvo mesto in s tem nastop na elitnem SP na Češkem. V Ostravi 2015 so Slovenci pristali na zadnjem mestu in tako je Slovenija leta 2016 spet pristala med drugoligaši, te konkurence so se potem slovenski igralci za eno leto rešili v Katovicah.
Pariz 2017 je tako doslej zadnji nastop na najvišji ravni, Slovenija je po neprepričljivih predstavah v predtekmovanju končala na zadnjem mestu in se spet preselila med drugoligaše.
V Budimpešti 2018 je bil razplet nesrečen; po uvodnih slabih nastopih je imela pred koncem Slovenija povsem realne možnosti za napredovanje, toda poraz z Italijo po rednem delu je pomenil, da so Slovenci ostali na tej ravni tekmovanja. Na prvenstvu v Kazahstanu 2019 je le četrto mesto pomenilo, da je Slovenija podaljšala bivanje v tej skupini.
Izkazalo se je, da je bilo bivanje tam daljše, kot so si Slovenci želeli. Zaradi koronavirusa se je zavleklo na tri leta, saj je Ljubljana šele v tretjem poskusu tudi izvedla svoje SP, a je čakanje nazadnje le prineslo tako želeno selitev v elitni razred.
A poleg nastopov na SP in opisanih nihanj ima Slovenija v nedavni hokejski zgodovini še eno pomembno poglavje. To so nastopi na OI; Slovenija se je, za marsikoga kar nekoliko presenetljivo, dvakrat zaporedoma uvrstila na igre.
Nato se je izkazala tudi na tekmovanju v Sočiju 2014 in Pyeongchangu 2018, niz pa se je končal pred Pekingom 2022, saj so bili Slovenci v kvalifikacijah za lanske igre neuspešni.
IIHF SP elitne divizije od 12. maja na Šport TV
Vir: STA
Foto: Sportida.com