V Saalbach-Hinterglemmu je konec tedna padel zastor na tekmovanja v tehničnih disciplinah 58. sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju. Od Slovencev se je edino Žan Kranjec na finalu sezone boril za odličje v eni od končnih razvrstitev. A spomladanski pogoji na zadnjem veleslalomu, ki mu niso bili pisani na kožo, so mu odnesli sanje o odličju.
Kranjcu nikakor ne ležijo tekme, ki potekajo na mehkejših soljenih progah. Enaintridesetletni veleslalomski as iz Bukovice pri Vodicah je bil tretji na obeh veleslalomih v Alta Badii, tretje mesto si je priboril tudi januarja na nočnem veleslalomu v Schladmingu. Vse tri tekme so potekale v bolj zimskih razmerah in na progah s trdo podlago.
Na finale sezone je prišel kot peti v seštevku in tudi po zadnjem veleslalomu je ostal na petem mestu. V Saalbachu je prvič v tej sezoni kot 16. ostal brez točkovnega izkupička. Na finalnih tekmah sezone točke pripadejo le 15 najboljšim.
Razočaranje v slovenskem taboru po tekmi v Saalbachu, ki bo prihodnjega februarja gostil člansko svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, je bilo precejšnje.
Kranjec si je namreč želel tudi sezono 2023/24 končati na stopničkah, potem ko je lani v končnem seštevku discipline prvič osvojil tretje mesto. Zdaj pa ga pred prihodnjo sezono čaka nov zahteven izziv, kako biti konkurenčnejši v razmerah, ki mu ne ležijo. “Zavedam se, da v takih razmerah, kot so bile v Saalbachu, nimam hitrosti za nekaj več,” je dejal Kranjec.
Dolgoletni trener Klemen Bergant ni iskal izgovorov: “Nočemo se opravičevati, ampak dejstvo je, da mu veleslalom, kot je bil v soboto, ni ustrezal, od terena, podlage in postavitve.”
Težava je v tem, ker ima opremo prilagojeno za drugačne razmere, tako da mu ne ostane veliko manevrskega prostora. “Žan je bil na sedmih veleslalomih od desetih med deset. Bil je trikrat na stopničkah, peti, sedmi in deseti, tako da za večino tekem on ima odgovore. Za sobotne pogoje ga pa ni imel in je vprašanje, kaj bi se zgodilo na tekmah decembra in januarja, če bi svojo opremo prilagajal za razmere, ki so bile marca.”
Cilja, ki sta si ga s trenerjem zastavila pred začetkom sezone, ni izpolnil. Je pa Kranjec edini Slovenec, ki je tekmovalno sezono 2023/24 na tekmah najvišje ravni v alpskem smučanju končal med peterico najboljših. Za zdaj kaže, da je tudi edini Slovenec s stopničkami v tej sezoni.
Na finalu v Saalbachu so na sporedu le še tekme v superveleslalomu in smuku. Še po en smukaški nastop sta si od Slovencev zagotovila Ilka Štuhec in Miha Hrobat. Tekme v hitrih disciplinah so pod vprašajem, saj vremenska napoved za konec tedna ni najboljša.
Andrejo Slokar čaka mučno iskanje odgovorov, kako znova kazati vožnje, ki so jo krasile pred poškodbo kolena, zaradi katere je izpustila celotno sezono 2022/23. Drugo vožnjo nedeljskega finalnega slaloma po odstopu ni končala v cilju, ampak v solzah.
Po predzadnjem slalomu sezone v Areju, ko je bila 18., je pojasnila, da je pomislila celo na to, da bi odnehala. “Seveda tega ne bom storila, to je le trenutno razmišljanje. Je pa zelo težko, ker mene deseta in petnajsta mesta ne zanimajo in je tako zelo težko tekmovati. Če nisem nehala, ko sedem let nisem imela nobenega rezultata, tudi sedaj ne bom. Zavedam se, da sem manjkala osem mesecev, ko sploh nisem stopila na smučke. Ti rezultati so normalen korak, a se še vedno trudim to sprejeti.”
Ana Bucik je po lanski sezoni, ki je bila njena najboljša v karieri, v slalomu in v veleslalomu izpadla iz prve jakostne skupine, v slalomu celo ni med najboljših 25, potem ko je bila predlani šesta slalomistka sveta, lani pa osma.
Le Neja Dvornik se lahko pohvali z napredkom. Na zadnjem slalomu je bila v boju za premierne stopničke, s četrtim mestom pa je nato vpisala izid kariere. Kot je dejal trener Dvornik Denis Šteharnik, ji je v preteklosti po polovici sezone forma začela padati, tokrat pa so stopnjevali vse do konca.
Foto: EXPA/ Erich Spiess via Sportida.com
Vir: STA