Peter Prevc je po vodstvu v prvi seriji tekme v Lahtiju tekmovanje končal na 5. mestu. Tako kot ob skoku v prvi seriji, je tudi v drugi skočil z enega zaletnega mesta nižje kot konkurenca.
Zmagal je Avstrijec Michael Hayböck (128 in 129 m, 265,4), drugi je bil Norvežan Daniel Andre Tande (126,5 in 127 m, 263,0), tretji pa Nemec Severin Freund (125 in 128 m, 259,5).
Robert Kranjec, ki je bil v kvalifikacijah drugi, je bil 19. (117,5 in 119,5 m, 227,4), Anže Lanišek, tretji v kvalifikacijah, je bil 25. (118 in 116 m, 220,8), Jaka Hvala 28. (116 in 115,5 m, 216,2), Domen Prevc pa 29. (117 in 112,5 m, 210,0).
V finale se nista uvrstila Andraž Pograjc, ki je bil 43. (110,5 m, 96,3), in Jurij Tepeš, peti v kvalifikacijah, na 44. mestu (111,5 m, 95).
Lahti doslej ni prinesel veliko uspeha slovenskim skokom, 8. marca 1998 je edino slovensko zmago tam zabeležil Primož Peterka. Prevc je ciljal na svojo prvo uvrstitev na zmagovalne stopničke na tem prizorišču; doslej je bil najvišje štirikrat na četrtem mestu, od tega enkrat z ekipo, dve “leseni medalji” je odnesel predlani, eno pa lani.
Z dvanajsto zmago v sezoni bi po številu prvih mest v eni sezoni prehitel Poljaka Adama Malysza in Nemca Martina Schmitta, s katerima deli tretje meto; ter se izenačil s Fincem Jannejem Ahonenom, ki je 12 zmag nanizal v sezoni 2004/05. Na večni lestvici zmag v sezoni vodi Avstrijec Gregor Schlierenzauer, ki je v sezoni 2008/09 zabeležil 13 zmag. Dolgo, vse do zadnjega skoka na tekmi, je kazalo, da bo temu tako.
Peter Prevc je že v kvalifikacijah s 127,5 m dosegel največjo daljavo. Nato je vodil po prvi seriji. Čeprav je nastopil z enega zaletnega mesta nižje, je imel skupaj s Hayböckom znova najboljšo daljavo serije. Tande je zaostajal že za sedem točk, Kenneth Gangnes pa še za 0,8 točke več. Drugo serijo je odprl Domen Prevc, še pred serijo tekem v poletih med deseterico v skupnem seštevku, vendar pa 30. mesta s prve serije, s katerim je za las ujel finale, ni uspel bistveno izboljšati. Svoj položaj je od Slovencev nekoliko izboljšal le Kranjec.
V finalu je vsem najprej zapretil Freund, branilec velikega kristalnega globusa, sedmi po prvem nastopu. Vodil je vse do skoka Hayböcka, ki se je s četrtega mesta drugič v karieri povzpel na najvišje mesto zmagovalnega odra, v tej sezoni pa je bil že štirikrat drugi. Prehitela ga nista niti Tande in Gangnes, pa tudi ne serijski zmagovalec zime Peter Prevc. Slednji je tudi v finalu skočil z enega zaletnega mesta nižje kot drugi pred njim, le pol metra pa ga je ločilo od meje, da bi v seštevku ocene s pribitkom za znižanje prišel med najboljšo trojico.
“Tekma je bila napeta, razlike so bile majhne. Pet v finalu je sicer odlično, to je lep ekipni nastop. Kar se tiče Petra v tej finalni seriji, pa je zamudil odskok, ki ga je bilo zelo težko nadoknaditi,” je po tekmi povedal glavni trener Goran Janus.
“Znova je tu v Lahtiju šlo na treningu vse dobro, potem pa se je končalo malo drugače. Ko dobro opraviš kvalifikacijski oziroma trening skok, si rečeš, da to še nič ne pomeni, da se tekma sploh še ni začela in da bo na tekmi treba to ponoviti. Potem, ko greš na tekmo, moraš imeti čiste stvari v glavi,” so bile uvodne misli Prevca, ki je nato odgovoril še na vprašanje o znižanju zaletnega mesta: “Z Goranom se pred skokom ne pogovarjamo o tem, že dolgo se nismo. Smo se enkrat med novoletno turnejo, pa še to bolj zvečer, ko je Goran rekel, da je hotel dati zalet nižje in zakaj ga ni. Goran vidi, koliko skočijo pred mano, ve, česa sem sposoben in česa sem sposoben, če naredim manjšo napako. V prvi seriji se je odlično izšlo, v drugi pa sem naredil ne manjšo, ampak večjo napako že na mizi. Tudi če bi šel z istega naleta, bi skočil premalo, da bi ohranil vodstvo, ker sem res ‘zamočil’, tako da se ta kalkulacija ni izšla.”
Peter Prevc ima zdaj v skupnem seštevku pokala 1619 točk, drugi je Freund (1062), tretji pa Gangnes (990).
Foto: Sportida.com