Wings for Life World Run je globalno tekaško tekmovanje z jasnim sporočilom in namenom: “Tečemo za tiste, ki tega ne morejo.” Letos se bo teklo že enajstič, istočasno po celem svetu, tudi na uradnem teku v Ljubljani.
V nedeljo 5. maja se bodo tekači s celega sveta spet družili na teku, ki je v desetih letih od prve izvedbe zbral že 43,8 miljona dobrodelnih evrov. Vsa sredstva od startnin gredo namreč za raziskave poškodb hrbtenjače in iskanja zdravila oziroma rešitve za njih. Wings for Life World Run je tek, ki je namenjen prav vsem, ne le resnim tekačem. Vsako leto se ga udeležijo tako tisti, ki startajo na zmago, kot tisti, ki tečejo le občasno ali morda celo le na tem teku. Koncept tekmovanja je namreč tak, da ne glede na pripravljenost vsak udeleženec pride do cilja… No, pravzaprav cilj pride do udeležencev.
Prijave se zbirajo, število štartnih mest je omejeno
Prijave so odprte in se zbirajo na uradni strani tekmovanja. Vsak lahko teče kjerkoli na zemeljski krogli želi, za Slovence pa je seveda najbolj atraktiven tek v Ljubljani.
Tu je povezava: https://www.wingsforlifeworldrun.com/sl/locations/slovenia
Ambasadorji projekta
Med podporniki in promotorji tega dobrodelnega teka in njegovega namena je kar nekaj znanih Slovencev. Med njimi naj omenimo Rebeko Dremelj, pa vrhunska športnika Janjo Garnbret in Petra Kauzerja. Vsi z veseljem sodelujejo in tudi na ta način poskušajo pomagati tistim, ki so zaradi poškodb hrbtenjače prikovani na invalidske vozičke. Eden takšnih je tudi vrhunski parasmučar Jernej Slivnik, tudi sam ambasador tega projekta. Zastavili smo mu nekaj vprašanj:
Jernej, si ambasador globalnega dobrodelnega teka Wings for Life World Run. Kaj ti to pomeni?
Sigurno je to čast in z veseljem sem ambasador dogodka, ki ima za cilj nekaj kar bi zelo pomagalo meni in meni podobnim, ljudem, ki smo sedaj na invalidskih vozičkih zaradi poškodbe hrbtenjače. Poleg tega mi je sodelovanje tudi odličen športni izziv, kjer se lahko borim z drugimi in sam s sabo, tudi na nesmučarskem terenu.
Koliko kilometrov si premagal lani in koliko si jih želiš letos?
Lani sem naredil 23 kilometrov v dobrih dveh urah, potem me je zasledovalno vozilo ujelo. Letos želim priti dlje. Če bo tridesetka, bom super zadovoljen, ampak bomo videli kakšni bodo pogoji.
Kako bi povabil tiste, ki se še niso prijavili, naj pohitijo in pridejo na ta tek?
Naj le pridejo! Štartnina bo šla za nas invalide na vozičkih, oziroma za raziskave, ki bi nam lahko zelo pomagale. Tako bodo naredili dobro delo za druge, poleg tega pa tudi zase, saj se bodo narekreirali. Pripravljenost sploh ni pomembna, ob vsem skupaj se bodo zelo zabavali.
Celoten pogovor z Jernejem Slivnikom najdete na povezavi: https://www.redbull.com/si-sl/jernej-slivnik-intervju-wings-for-life-world-run-ambas-sador-2024
Na teku Wings for Life World Run ciljna črta lovi tekače
Tekači po vsem svetu startajo isto časno in pol ure po začetku teka jim začnejo do potankosti usklajeno slediti zasledovalna vozila. Ta so opremljena z najsodobnejšo satelitsko tehnologijo in ves čas povezana s kontrolnim centrom v Avstriji. Njihova hitrost se skozi čas teka postopno zvišuje. Začnejo s 14 kilometri na uro, po dveh urah vozijo s hitrostjo 18 kilometrov na uro, nato pa še nekoliko pospešijo in po štirih urah že vozijo s hitrostjo 34 kilometrov na uro.
Pri tej hitrosti vztrajajo dokler ni ujet zadnji tekmovalec na njihovi trasi. Ko tekmovalca zasledovalno vozilo ujame, je tek zaključen, njegov rezultat pa predstavlja pretečena razdalja.
Resni ali zgolj občasni tekači, a vsi z istim namenom
Preživeti zabaven dan, pri tem pa narediti nekaj koristnega zase in veliko za druge, je moto večine udeležencev tega teka. Nekateri seveda startajo na zmago, drugi morda na osebni rekord, tretji bi premagali soseda… Vsi pa vedo, da z udeležbo na tem teku prispevajo tudi za dober namen.
Fundacija Wings For Life, od leta 2004
Zdravilo za poškodbe hrbtenjače pod okriljem fundacije Wings For Life sistematično iščejo od leta 2004. Takrat sta prijatelja Dietrich Mateschitz in Heinz Kinigadner fundacijo tudi ustanovila. Do takrat je bilo ciljanih raziskav resnično malo,
vedno pa je primanjkovalo finančnih sredstev. Leta 2014 je fundacija začela sredstva zbirati tudi z organizacijo svetovnega teka. Anita Gerhardter, izvršna direktorica fundacije, se že veseli jubilejnega dogodka:“Ta tek je vedno nekaj posebnega, vsak lahko sodeluje in vsa sredstva zbrana s štartninami gredo za dober namen. Več denarja zberemo, več študij lahko podpremo in prej bomo na skupnem cilju.”
Vse informacije o uradnem teku v Sloveniji: https://www.wingsforlifeworldrun.com/sl/locations/slovenia
Foto: REd Bull/Sinisa Kanizaj for Wings for Life World Run