Strokovni svet za šport se je seznanil s predlogom zakona o športu in predlagal direktoratu za šport, da upošteva pripombe članov sveta, ki bodo prispele do petka, ter da na tem temelju pripravi novo verzijo za obravnavo. Pred tem je direktor direktorata za šport Boro Štrumbelj pojasnil, da bo šel zakon o športu v maju v drugo javno obravnavo.
Štrumbelj je dodal, da je bilo delovno gradivo zakona od 28. decembra lani v prvi javni obravnavi, na kateri so dobili 35 pripomb na posamezne člene in dve konceptualni. Po navedbah pristojnega ministrstva bile najbolj izpostavljene določitve posebnega postopka za razdeljevanje sredstev iz državnega in občinskih proračunov, da bi se denar iz javnih virov hitreje razdelil. Pripravili so tudi nove člene, ki določajo zdravstveno varstvo športnikov, opredeljene pa so tudi športne zveze, ki delujejo na področju športne rekreacije in športa za vse.
V razpravi so bili člani strokovnega sveta kritični do številnih členov, ki so bili po javni razpravi dodatno umeščeni v predloga zakona, ki naj bi bil povsem drugačen, kot na začetku tega procesa. Branko Žnidarič je predlagal, da bi občinam občinam odvzeli nekaj pristojnosti na področju športa, “saj se vodstva občin tako ali tako pogosto pritožujejo, da jim država nalaga preveč nalog”.
Žnidarič in Janez Sodržnik sta menila, da je bolje, če se ohrani stari zakon, kot da se sprejme novega, ki ne bi bil ustrezen za delovanje športnih organizacij in bi te še dodatno utesnjeval. Kritičen do predloga je bil tudi generalni sekretar Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Edvard Kolar, ki je med drugim posebej opozoril, da ima v predlogu zakona preveliko težo šport za vse in rekreacija ter posel v športu.
V pripravi je tudi nov zakon, ki bo urejal delovanje Fundacije za šport (FŠO) in sestrske Fundacije za humanitarne in invalidske organizacije. Za novega člana sveta FŠO, ki bo kot predstavnik individualnih olimpijskih športov nadomestil lani preminulo nekdanjo alpsko smučarko Nušo Tome Babnik, je bil izvoljen Gregor Krušič. Člani strokovnega sveta so izid potrdili.
Predlagali so, da ne bi bilo več možno priti na volitve s pooblastilom, kot tokrat, ko je volil delegat z dvanajstimi pooblastili. Sodržnik je dejal, da je bil ta način glede na dosedanja pravila formalno sicer ustrezen. “Toda javna razprava o zakonu o fundacijah je bila končana v petek in če ne bo bistvenih nesporazumov, bo šel prihodnji mesec v razpravo na vlado in nato v državni zbor. Ta zakon bo urejal tudi to vprašanje v veliko bolj dorečenem postopku volitev članov sveta FŠO,” je ocenil Sodržnik.
Obravnavali in potrdili so 20 programov usposabljanja panožnih športnih zvez, direktor Slovenske protidopinške organizacije Jani Dvoršak pa je podal poročilo o delu v lanskem letu. Kritičen je bil predvsem do pomanjkljivih programov nekaterih slovenskih panožnih zvez.
“Glede na število odkritih primerov v svetu in pri nas, če upoštevamo število prebivalstva, so pri nas razmere alarmantne in je čas, da si nehamo zatiskati oči. V izobraževalni sistem moramo uvrstiti osveščanje o škodljivosti dopinga in najti več sredstev za dopinške kontrole,” je dejal Štrumbelj.
Ob koncu je Žnidarič pojasnil, da so v treh tednih in pol nedavno ukinili Zavod za šport Ljutomer, občina pa je zgolj pojasnila, da je delovanje predrago. “Med drugim je vseh devet zaposlenih izgubilo delo, toda najhuje je, da smo čez noč izgubili temelje in mrežo, ki smo jo postavljali 32 let. Če se bo to nadaljevalo po Sloveniji, potem se slovenski civilni športni sferi slabo piše,” je ocenil Žnidaršič.
FOTO: Sportida.com