Najboljša slovenska alpska smučarka Ilka Štuhec, kljub odsotnosti iz smučarske karavane, zelo pozorno spremlja dogajanje v svetovnem pokalu. Simpatično Mariborčanko, ki se trenutno posveča intenzivni rehabilitaciji po operaciji kolena, skok Američanke Mikaele Shiffrin na smukaški vrh ni presenetil in je bil samo vprašanje časa.
“Lahko sem jo spremljala že poleti, ker smo nekajkrat skupaj trenirali v Čilu. Vsi vemo, da se punca vrhunsko dobro smuča, da je sposobna marsičesa. Bilo je samo vprašanja časa, kdaj si bo toliko zaupala, da kaj takšnega pokaže tudi na tekmi in se sprosti in enostavno odpelje, kot zna,” je po sredinem medijskem dnevu v Mariboru v krajšem pogovoru za STA dejala 27-letna Štuhčeva.
Štuhčeva je v minuli sezoni poskrbela, da je bila vrzel po tekmovalni upokojitvi Tine Maze zelo majhna oziroma komaj opazna. Minula sezona je bila rekordna za tekmovalko iz Maribora s premiernimi stopničkami in zmagami. V svetovnem pokalu je nanizala trinajst uvrstitev na zmagovalni oder, od tega je kar sedemkrat zmagala, štirikrat v smuku (Lake Louise, Val d’Isere, Aspen), dvakrat v superveleslalomu (Cortina d’Ampezzo, Crans-Montana) in enkrat v kombinaciji (Val d’Isere).
Na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu je osvojila prvi naslov svetovne prvakinje, vso svetovno konkurenco je pokorila na smuku, prvič je dobila tudi seštevka v disciplini v svetovnem pokalu in to kar v dveh disciplinah, smuku in alpski kombinaciji. V skupnem seštevku svetovnega pokala je več točk od slovenske smučarke zbrala le Američanka Shiffrinova, superveleslalomski seštevek ter tretji mali kristalni globus pa ji je ušel za pičlih pet točk.
Po sezoni rekordov je sledila zelo mrzla prha. Najbolj resno kandidatko za smukaško, superveleslalomsko in kombinacijsko kolajno na olimpijskih igrah v Pyeongchangu je poškodba kolena na slalomskem treningu tik pred začetkom nove sezone odnesla olimpijske sanje. Po operaciji v Baslu se je začel mukotrpen proces okrevanja in rehabilitacije, pri kateri Štuhčevi pomagata fizioterapevtka Darja Kramberger in kineziologinja Anja Šešum.
“Po eni strani niti nisem toliko pri miru, delam pa zelo drugačne stvari kot prej, si kar uspešno zapolnim dan. Hitro mine. Medtem ko je gledati kolegice na tekmah malo drugačna zgodba, ker pač vem, kako je tam, želim si biti tam, tako da običajno nisem najbolj vesela,” je opisala občutke, ko je prisiljena tekmice, s katerimi se je zgolj devet mesecev nazaj merila na tekmah, gledati iz fotelja prek zaslonov.
Operacija strgane križne vezi levega kolena je bila uspešna: “V bistvu sem dosti hitro lahko dala na stran tudi protibolečinske tablete, vse skupaj je šlo dobro, pa smo rekli: dajmo stran, pa bomo videli, kako in kaj. Je bila sicer temu primerna tudi malo bolj burna reakcija kolena po tem. V bistvu lahko po ravnini že hodim brez bergle, pri hoji po stopnicah pa si še pomagam z njo,” je še dejala.
Suhi trening je že skorajda prilagojen običajnemu, tako si je med vajami že obula smučarske čevlje, dosti vaj preživi tudi na deski za ravnotežje: “Na njej lovim ravnotežje, kar je zelo pomembno za kasneje, da bom dobro uravnotežena, da bom lahko dobro stala. Ko sem obula pancerje, sem lahko za malenkost izključila delovanje gležnja in je potem vse skupaj malo bolj podobno občutkom na smučkah. Predvsem to, da se zavedam, kje je dejansko koleno v prostoru, kako funkcionira, da mu začenjam zaupati, so pač takšne malenkosti. Gre za “igro”, fino iskanje teh malih občutkov.”
S poškodbo in po operaciji Štuhčeva ni izgubila preveč mišične mase, kar pomeni, da so mišice ostale. Da bi mišice ostale in se še okrepile, pomaga tudi veslaški ergometer, za suho veslanje: “Nog sicer še ne obremenjujem toliko, kot vse ostalo telo, mi je pa že ene parkrat, tudi v prejšnjem tednu, dal vetra.”
Takoj po poškodbi, ko je bil šok največji, so jo še spreletavale negativne misli, zakaj se poškodbe dogajajo ravno njej, a ima zdaj le močne misli, kako se vrniti nazaj še močnejša in bolj odločena: “Ne razmišljam toliko o poškodbi in zakaj se mi je zgodila. O tem ni nekega pametnega odgovora, je že moralo tako biti, malo se mi sicer svita zakaj, vsekakor je dobra šola.” Zaradi poškodb ni pomislila na to, da bi se lotila kakšne druge športne dejavnosti: “Ne niti slučajno.”
Foto: Sportida.com
Vir: STA